Co daje jazda na rowerze?

Poruszanie się jednośladem po zakorkowanym mieście czy weekendowe wycieczki całą rodziną - Polacy coraz chętniej sięgają po taką formę spędzania wolnego czasu i zarazem ekologiczną metodę transportu. Co daje jazda na rowerze? Jakie korzyści dla naszego zdrowia i samopoczucia wynikają z uprawiania regularnie tej dyscypliny? Czy jazda na rowerze odchudza, a jeśli tak, to z jaką intensywnością trzeba pedałować, by spalać tkankę tłuszczową i gubić zbędne kilogramy? Na te i inne pytania odpowiadamy w najnowszym wpisie blogowym - zachęcamy do lektury. 

Co daje jazda na rowerze? Najważniejsze zalety 

Co daje jazda na rowerze? Korzyści jest całe mnóstwo. Pierwsza z zalet to znacząca poprawa wydolności organizmu. Przez wydolność rozumie się zdolność do wykonywania wysiłku fizycznego, bez objawów zmęczenia i nagłych skoków parametrów, jak ciśnienie czy temperatura. Z reguły osoby bardziej aktywne, mają większą wydolność organizmu, bo wyższy poziom aktywności ruchowej pozytywnie wpływa na ten parametr. Kolejny atut jazdy na rowerze to poprawa pracy i działania układu krążenia. Ponadto regularne uprawianie tej aktywności zwiększa pojemność płuc, co przyczynia się do obniżenia ryzyka zachorowania na choroby serca, miażdżycę, udary, zawały i inne schorzenia układy krążenia. 

Co jeszcze daje jazda na rowerze? Udowodniono, że obniża skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi. Rower, podobnie jak inne aktywności: rolki, nordic walking, aerobik o umiarkowanej intensywności, to doskonałe ćwiczenie wytrzymałościowe dla osób borykających się ze zbyt wysokim ciśnieniem. Można zatem śmiało i bezpiecznie sięgnąć po rower, a zrezygnować z dyscyplin, w których występują skoki adrenaliny, zrywy i przyspieszenia, jak np. squash czy większość sportów ekstremalnych. 

Kolejna mocna strona i powód, by zacząć jeździć na rowerze, to wzmocnienie mięśni. Podczas pedałowania pracują kończyny górne i dolne, pośladki, plecy, brzuch. Regularne przejażdżki rzeźbią sylwetkę, stabilizują ciało i naszą postawę. Ten rodzaj ruchu jest rekomendowany przez fizjoterapeutów w przypadku urazów kończyn dolnych (przede wszystkim kolan). Delikatny i nieco monotonny ruch na rowerze jest naturalny, nieinwazyjny i nie obciąża  układu szkieletowego osoby ćwiczącej, dlatego można go bezpiecznie wykonywać także w celach rehabilitacyjnych. 

Co jeszcze daje jazda na rowerze? Jest to darmowy i ekologiczny sposób na przemieszczanie się np. po zakorkowanym mieście. W wielu dużych aglomeracjach, np. Wrocławiu czy Krakowie, przejażdżka rowerem jest najszybszym sposobem na dostanie się do niektórych części miasta. Rower daje możliwość integracji np. ze znajomymi z pracy, jest też aktywną i zdrową formą spędzania wolnego czasu z członkami rodziny lub bliską przyjaciółką. Podczas przejażdżki na świeżym powietrzu można zwiedzać zabytki i nieznane dotąd zakątki, a także podziwiać widoki.

Czy jazda na rowerze odchudza?

Od tego, czy jazda na rowerze odchudza, zależy jakiej długości i intensywności będzie to trening. Sposoby na wyrzeźbienie sylwetki i spalanie nadmiaru tkanki tłuszczowej na rowerze są minimum dwa. 

Pierwszy trening to cardio - tutaj kluczowa sprawa to utrzymanie podczas wysiłku tętna na stałym poziomie (z reguły eksperci podają, że powinno to być 60-70% maksymalnego tętna). Jak obliczyć tętno maksymalne? Podstawowy na to wzór to 220 - wiek - zatem dla osoby 40-letniej maksymalne tętno wynosi 180. Podczas treningu cardio, żeby wynosiło ono 70%, wynosić będzie około 126. Jeśli chodzi o częstotliwość treningów cardio, to warto robić przerwy, by ciało i mięśnie się zregenerowały - długość można zwiększać wraz z poprawą wydolności (początkowo może to być 20 minut, następnie 30, 40 itd.).

Drugi sposób, by na rowerze spalić tkankę tłuszczową, to trening interwałowy. Na czym polega ten rodzaj aktywności? Na tym, by przeplatać intensywną jazdę na poziomie do 90% tętna maksymalnego z krótszymi odcinkami jazdy o intensywności około 60% tętna. 

Trening interwałowy - na rowerze lub innym sprzęcie - może trwać od 15 do 90 minut. Wiele zależy od tego, jaką mamy kondycję i wydolność, powinno być to punktem wyjścia do dopasowania aktywności skrojonej na miarę naszych potrzeb i możliwości organizmu. 

Co daje jazda na rowerze? Podsumowanie i wnioski

Co daje jazda na rowerze? Korzyści można wymieniać niemal w nieskończoność. Regularne wycieczki rowerowe poprawiają naszą kondycję, wzmacniają wiele partii mięśni, obniżają ciśnienie krwi i są doskonałym pretekstem, by spędzić aktywnie na świeżym powietrzu czas w gronie znajomych lub rodziny. Odpowiednia intensywność i długość trasy rowerowej to także przyjemny sposób na zgubienie zbędnych kilogramów, a także patent na darmowe poruszanie się na dłuższych odcinkach i ominięcie zakorkowanego miasta. Zachęcamy do sprawdzenia naszej aktualnej oferty rowerów, w której znajdują się zróżnicowane propozycje: rowery miejskie, rowery elektryczne, rowery górskie, a także modele dla najmłodszych i użyteczne akcesoria.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć