Jak działa fotowoltaika?

Ekologiczne sposoby pozyskiwania energii, wykorzystujące np. promienie słoneczne lub siłę wiatru, cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Decydując się na pozyskiwanie energii takim sposobem w dłuższej perspektywie czasu można sporo zaoszczędzić. Dziś na blogu podejmiemy temat, jak działa fotowoltaika oraz przedstawiamy produkty z naszego sklepu, wykorzystujące słońce do generowania energii oraz użyteczne akcesoria do fotowoltaiki, jak inwerter czy zaciskarka do łączenia paneli.

Według przygotowanego przez Komisję Europejską programu klimatyczno-energetycznego do końca 2030 roku każdy z krajów, należący do tej wspólnoty, powinien zapewnić minimum 32% pochodzących energii pochodzących ze źródeł odnawialnych. Rośnie zatem liczba sklepów i monterów farm wiatrowych i fotowoltaiki. Organizowane są programy z dotacjami od gmin oraz ze środków unijnych, które częściowo finansują tego typu prywatne i publiczne instalacje. 

Fotowoltaika i jej definicja

Fotowoltaika to dziedzina nauki, zajmująca się przetwarzaniem promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Przez fotowoltaikę - w potocznym języku - rozumie się także instalację fotowoltaiczną, wymiennie używa się także na to, by ją nazwać, synonimu panele fotowoltaiczne, jednak nie jest to precyzyjne. Dlaczego? Na instalację fotowoltaiczną składają się - poza panelami fotowoltaicznymi - także ogniwa fotowoltaiczne, licznik dwukierunkowy i falownik (inwerter). 

Jak działa fotowoltaika?

Jak działa fotowoltaika? Pozornie skomplikowany proces da się opisać w kilku prostych zdaniach. Ogniwa fotowoltaiczne zamieniają energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Nazwa dla tego zjawiska to efekt fotowoltaiczny. Polega on na tym, że prąd stały przepływa przez inwerter (falownik), a następnie zostaje on przekształcony w prąd przemienny, czyli dokładnie taki, jaki jest w gniazdkach (230V). 

Dokładniejszy opis, tego jak działa fotowoltaika, przedstawiamy poniżej:

  • promienie słoneczne padają na panele fotowoltaiczne i tam zamieniają się w energię
  • jednym z kluczowych komponentów każdego modułu fotowoltaicznego jest krzem 
  • foton, czyli minimalna jednostka światła, pada na płytkę krzemową, z której zbudowane jest ogniwo fotowoltaiczne
  • foton jest pochłaniany przez krzem, jednostka światła wybija elektron ze swojej pozycji i zmusza go do ruchu. Tym ruchem jest przepływ prądu elektrycznego
  • prąd stały z paneli fotowoltaicznych wędruje do falownika
  • w falowniku (inwerterze) prąd stały zamieniany jest na prąd przemienny.

Tym sposobem uzyskaną energię elektryczną można zużywać na własne, prywatne potrzeby, magazynować, a nawet sprzedać (ale jest to możliwe wyłącznie wtedy, gdy zainwestuje się w instalację On-grid, czyli przyłączoną do standardowej sieci energetycznej - innymi słowy instalacja on-grid może zarabiać sama na siebie). 

Obecnie w naszym asortymencie znajdują się użyteczne akcesoria: Inwerter Sieciowy HUAWEI SUN2000 KTL-M0 5-10 KWZestaw Do Złącz MC4-Zaciskarka, Wtyczki,Klucz idealny do łączenia paneli fotowoltaicznych z inwerterem sieciowym lub innymi odbiornikami, a także akumulatory do instalacji solarnych. 

Fotowoltaika - jak działa? Podsumowanie i wnioski

Fotowoltaika - jak działa? Podsumowując: proces ten polega na wykorzystywaniu promieni słonecznych do wytwarzania prądu stałego, a następnie - po przepłynięciu przez inwerter - przekształcenia go w prąd, jaki jest w gniazdkach, czyli przemienny (230V). 

Zachęcamy do inwestowania w ekologiczne metody pozyskiwania energii, np. dzięki instalacji fotowoltaicznej czy też farmy wiatrowej. Na stronie naszego sklepu znajdują się różnego rodzaju panele fotowoltaiczne od wiodącego producenta takich rozwiązań - marki Jinko Solar. Poza ich sprzedażą oferujemy także fachowe doradztwo i pomoc w dobraniu odpowiedniej liczby paneli, by moc danej instalacji była idealnie dopasowana do potrzeb gospodarstwa domowego. zachęcamy do kontaktu mailowego biuro@primado.pl lub telefonicznego pod numerem 12 345 02 24. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć