Jak dbać o noworodka w odpowiedni sposób?

Narodziny dziecka są niezwykłym momentem w życiu obojga rodziców. Od tego momentu wszystko diametralnie się zmienia! Świeżo upieczonych mamę i tatę czeka masa obowiązków, ale także wiele radości i pięknych chwil. Aby rodzicielstwo nie przerosło nas i było jak najlepsze musimy wiedzieć o podstawach opieki nad dzieckiem. Warto w tym celu zasięgnąć porady środowiskowej położnej oraz lekarza, ale także naszej mamy czy babci. Jednakże często chcemy znaleźć także informacje online, gdy w pewnym momencie okazuje się, że czegoś nie wiemy. Dlatego przygotowaliśmy ten artykuł dla wszystkich nowych rodziców!

Podstawowa wiedza o noworodku – najważniejsze informacje o pielęgnacji

Aby dobrze podejść do opieki nad noworodkiem, musimy wiedzieć kilka podstawowych faktów. Takie najważniejsze informacje pozwolą nam na większą pewność i rozeznanie przy obchodzeniu się z małym dzieckiem. Przede wszystkim musimy wiedzieć, że niemowlęta mają dużo cieńszy naskórek, niż dorosły człowiek. Dlatego też muszą być odpowiednio nawilżane oraz delikatnie traktowane, aby go nie uszkodzić. Skóra noworodka jest też jasna i nie do końca elastyczna. Ma to wpływ na narażenie na działanie słońca. Powinniśmy dbać o zabezpieczanie skóry dziecka przed działaniem promieni słonecznych. Co więcej, bobas nie ma tak dużo gruczołów potowych, jak my. Dlatego też może ulec przegrzaniu, na co powinniśmy być szczególnie wyczuleni. Jednakże równocześnie wychłodzenie także jest niebezpieczne z powodu dużej utraty wody przez cienką skórę. Warto poszukać ciekawych akcesoriów do pokoju dziecięcego.

Jak dbać o noworodka?

Niemowlęta mają jeden bardzo ważny element na swoim ciele, który wymaga szczególnej pielęgnacji. Jest ich pępek. Inaczej nazywa się go kikutem pępowinowym i musi być on traktowany, jak pewnego rodzaju rana. Pępek jest podatny na infekcje, dlatego musimy o niego odpowiednio zadbać. Kikut pępowinowy odpada po koło dwóch tygodniach. Jeśli tak się nie stanie, należy skontaktować się z lekarzem. Pępek powinien być przemywany raz dziennie oraz za każdym razem, gdy dojdzie do jego zabrudzenia. Czyścimy go za pomocą jałowej gazy nasączonej wodą. Następnie musi zostać osuszony. Nie powinien być zakrywany przez pieluszkę. Podstawowa zasada, jak dbać o noworodka i jego pępek, to żeby był on zawsze czysty i suchy! 

Kąpiel niemowlęcia – jak to robić? 

Noworodek nie musi być kąpany codziennie. Jednak po każdej zmianie pieluszki powinniśmy odpowiednio pielęgnować skórę, która jest w tych okolicach podatna na odparzenia. Jeśli chodzi o samą kąpiel noworodka, to powinniśmy robić to w specjalnej wanience do tego przeznaczonej (polecamy wanienkę dla dzieci z naszej oferty). Temperatura wody powinna oscylować w okolicy 33 stopni Celsjusza. Dziecko podtrzymujemy ręką za główkę, barki i plecy, aby było w stabilnej i bezpiecznej pozycji. Utrzymujemy je zanurzone w wodzie do połowy ciała. Drugą ręką obmywamy je i opłukujemy. Przy kąpieli dziecka warto mieć osobę do pomocy. Dlatego oboje rodziców powinno brać w tym udział, aby móc sobie wzajemnie pomóc i ubezpieczyć dziecko w razie czego. Warto postawić na przydatne akcesoria, dzięki którym pielęgnacja dziecka przez mamę będzie ułatwiona.

Pielęgnacja noworodka nie musi być trudna!

Na początku każdy rodzic jest niepewny i lekko zestresowany opieką nad niemowlęciem. Boimy się o jego delikatną skórę, o pępek, ciemiączko czy główkę. Wszyscy rodzice przez to przechodzą, dlatego nie powinniśmy czuć lęku! Jeśli chodzi o kąpiel, zmienianie pieluszki, bujanie dziecka do snu - im częściej będziemy wykonywać te czynności tym będziemy bogatsi o nowe doświadczenia i wiedzę. W przypadku gdy dziecko ma problemy z zaśnięciem dobrą inwestycją będzie Bujaczek Leżaczek Elektroniczny Z Pilotem. Z czasem wszystko będzie nam wychodzi, a nasza pociecha będzie wspaniale się rozwijać!

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć