Sposoby na wyczyszczenie klimatyzacji

Korzystanie z klimatyzacji wiąże się z szeregiem korzyści pod warunkiem, że będziemy o nią należycie dbać i regularnie czyścić. Bez tego nasze zdrowie zacznie się wręcz pogarszać na skutek namnażających się w urządzeniu drobnoustrojów chorobotwórczych. Mowa jest tutaj przede wszystkim o grzybach i pleśniach, które przez cały czas krążą w powietrzu. Przyjemny podmuch chłodu może być wręcz szkodliwy, jeśli wydobywa się z zabrudzonego, zagrzybionego klimatyzatora. Czas zastanowić się nad tym, jak temu zaradzić.

Czyszczenie klimatyzacji w domu – jak zrobić to prawidłowo?

Obowiązkiem każdego użytkownika klimatyzacji jest jej regularne czyszczenie i nie wystarczy robić tego raz w roku, ale zdecydowanie częściej. Klimatyzator domowy wymaga pielęgnacji i czyszczenia, regularnych przeglądów. W przeciwnym razie narazimy siebie i domowników na mniej lub bardziej poważne problemy ze zdrowiem. Trudno byłoby mówić o czystym powietrzu, jeśli wypływa ono z zabrudzonego klimatyzatora, szczególnie takiego zagrzybionego. Jest to prosta droga do rozwoju chorób, a nie cieszenia się komfortem. Na filtrze gromadzą się osady, bakterie i szereg zabrudzeń. Nikt z pewnością nie chce tego wszystkiego wdychać i mieć w swoim organizmie. Wystarczy systematyczne czyszczenie klimatyzatora, aby uniknąć tego typu sytuacji. Tym bardziej, że nie ma w tym niczego skomplikowanego. Jeśli wyrobimy w sobie nawyk pielęgnacji i czyszczenia, cały proces przebiegnie sprawnie, a w pomieszczeniach zapanuje przyjazny mikroklimat.

Kluczową kwestią będzie oczyszczenie filtra w klimatyzatorze, co wymaga wyłączenia klimatyzacji, zdjęcia przedniej obudowy zewnętrznej. Przydatny będzie też jeden z akcesoriów do utrzymania czystości, czyli wodoodporny pokrowiec do czyszczenia klimatyzacji, który pozwoli zachować porządek. Filtr należy wyjąć, po czym odkurzyć jego pierwszą warstwę z kurzu. Najlepiej zrobić to wąską końcówką, odkurzaczem ustawionym na średnie obroty. Potem można przejść do umycia filtra wilgotną szmatką, nasączoną w roztworze wodnym z niewielką ilością płynu do naczyń. Jeśli filtr jest bardziej zabrudzony lub objęty pleśnią, należy sięgnąć po silniejszy preparat, który sobie z tym poradzi. Po zakończeniu czyszczenia trzeba odczekać, aż filtr całkowicie wyschnie, po czym można go ponownie zamontować. 

Filtr w klimatyzacji wyczyszczony i co dalej?

Wyczyszczenie filtra w klimatyzacji to podstawa, ale trzeba też pamiętać o umyciu obudowy, paneli i pilota. Wszystkie prace należy oczywiście wykonywać przy wyłączonym urządzeniu. Do przetarcia paneli i obudowy wystarczy miękka ścierka z mikrofibry, zmoczona lekko wodą z octem. To samo robimy z pilotem, na którym znajduje się sporo zarazków i zabrudzeń.

Zaniedbana klimatyzacja sprzyja rozwojowi w niej patogenów, dlatego konieczne będzie odgrzybienie jej. Można to zrobić na wiele sposobów, przykładowo za pomocą piany. W sprzedaży dostępnych jest wiele gotowych preparatów w aerozolu, które służą właśnie do odgrzybiania klimatyzacji. Wytwarzają one aktywną pianę, którą wprowadza się bezpośrednio do parownika. Jej zadaniem jest usunięcie chorobotwórczych drobnoustrojów.

Jeśli odgrzybianie klimatyzatora domowymi sposobami nie przynosi satysfakcjonujących efektów i nadal nie udało nam się pozbyć patogenów, warto sięgnąć po broń większego kalibru i skorzystać z pomocy specjalistów. Wspaniale sprawdza się odgrzybianie ozonem, który niszczy wszelkiego typu mikroorganizmy, łącznie z alergenami, grzybami, drobnoustrojami. Alternatywą dla tej metody będzie odgrzybianie ultradźwiękowe, co przebiega z użyciem specjalnego środka chemicznego. Pozostaje on w klimatyzacji przed kilka miesięcy, skutecznie przeciwdziałając namnażaniu się wszelkiego typu patogenów. Zawsze można zlecić czyszczenie, odgrzybianie, konserwację klimatyzacji wykwalifikowanym i certyfikowanym fachowcom. Stawiając na takie wyposażenie domu na serwis klimatyzacji warto zdecydować się chociaż raz w roku.

Obecnie w naszym asortymencie nie ma żadnych akcesoriów do klimatyzacji, ale polecamy nowości: Grzejnik konwektorowy Xiaomi lub Grzejnik Xiaomi MI Smart Space Heater S

Zobacz także: Przydatne akcesoria do kuchni

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć