Kobiety mogą oczywiście jeździć na typowo męskim rowerze i odwrotnie, ale ze względu na niemałe różnice w anatomii ciała obu płci, warto jednak rozejrzeć się za dedykowaną maszyną. Oczywiście panie nie są skazane wyłącznie na klasyczną damkę, możliwości jest dużo więcej. Kluczem do sukcesu będzie dobranie konstrukcji roweru do budowy i masy ciała przyszłej użytkowniczki. Na uwadze trzeba mieć także jej indywidualne możliwości fizyczne. Jak widać, wybór jednośladu nie jest wcale tak łatwy, ale okazać się nie lada wyzwaniem. Co można w takim razie polecić kobietom?
W poszukiwaniu idealnego roweru dla kobiety
Rowery damskie różnią się od męskich przede wszystkim ramą, ale wieloma innymi elementami. Mają one nie tylko niższą ramę, ale też mniejszą rozmiarówkę. Kolejną kwestią będzie odmienne wyposażenie – szersze siodełka, krótsze mostki i węższe kierownice. Do tego dochodzą jeszcze bliższej usytuowane na kierownicy klamki hamulcowe, krótsze korby, bardziej miękkie przełożenia. Damski rower można też poznać po innej kolorystyce i designie, chociaż jest to już temat osobistych preferencji. Przy wyborze roweru powinno się mieć na uwadze to, jakie będzie jego przeznaczenie, czyli gdzie i jak użytkowniczka zamierza nim się poruszać. Znaczenie ma wobec tego rodzaj podłoża, czyli ukształtowanie terenu. Inny model jednośladu sprawdzi się do jazdy miejskiej niż sportowej czy trekkingowej. Do wyboru panie mają przeróżne modele: stacjonarne, trekkingowe, crossowe, rowery górskie, a także szosowe i rowery elektryczne. Są jeszcze gravele, które stanowią połączenie roweru górskiego z szosowym.
Na jaki rower damski się ostatecznie zdecydować?
Bardzo popularne wśród pań są rowery miejskie, które idealnie nadają się do codziennej jazdy w terenie zabudowanym, czyli po chodniku czy asfalcie. Jak sama nazwa na to wskazuje, rower miejski zapewnia komfortową jazdę po mieście. Jeśli kobiecie zależy na łatwym wsiadaniu i przyjęciu wygodnej pozycji, jak najbardziej powinna zainteresować się tego typu maszyną. Rower miejski może służyć jako środek transportu, ale nie jest polecany do rekreacyjnej jazdy ze względu na swoją masę. Dużo lepszym wyborem do jazdy wycieczkowej będzie rower trekkingowy. W jego przypadku można mówić o uniwersalności, gdyż świetnie sprawdzi się nie tylko jako rower turystyczny, ale też taki do jazdy miejskiej. Nadaje się do jeżdżenia po twardej nawierzchni i polnej drodze.
Miłośniczkom sportowych przejażdżek polecić można rower crossowy, który charakteryzuje się dużo większą szybkością. W przypadku tego jednośladu trzeba liczyć się z przybieraniem specyficznej pozycji – mocniej pochylonej i wyciągniętej. Takim rowerem można jeździć niemalże wszędzie. Świetnie sprawdzi się także przy dłuższych trasach. Z kolei do jazdy po bardziej wymagającym terenie potrzebować będziemy roweru górskiego. Niestraszne są mu przeszkody w postaci kamieni czy błota. Do poruszania się po asfalcie idealne będą rowery szosowe, bardzo wygodne, polecane do długich wycieczek. Posłużą zarówno do treningu, jak i rekreacji. Rower elektryczny to opcja dla pan ceniących sobie ogromną wygodę i szukające dodatkowego wsparcia, gdy zabraknie sił w nogach. Zwiększy się dzięki temu zasięg, czyli można będzie pokonać więcej kilometrów bez dodatkowego wysiłku.
Najnowsze wpisy
Nasze produkty