Akcesoria rowerowe – które z nich są najbardziej przydatne?

Można oczywiście ubrać buty, wsiąść na rower i pojechać przed siebie, ale jeśli planujemy dłuższą jazdę, należy się do niej adekwatnie przygotować. Obecnie możemy liczyć na szereg przydatnych akcesoriów rowerowych, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Nie ma znaczenia to, jaki mamy model jednośladu, do każdego coś dopasujemy. Warto je dobrać do przeznaczenia roweru, naszych indywidualnych potrzeb i preferencji. Co w takim razie będzie najpotrzebniejsze?

Wybieramy niezbędne akcesoria rowerowe

Każdy rower potrzebuje dobrego oświetlenia, szczególnie jeśli zamierzamy jeździć po zmierzchu, gdy zmniejsza się widoczność i zwiększa ryzyko wypadku. Nietrudno jest o potrącenie, jeśli nie będziemy dobrze widoczni na drodze. Z całą pewnością nie powinno się stawiać na najtańsze rozwiązania, ale zainwestować w dobrej jakości oświetlenie. Najważniejsze są lampki przednie, ale z tyłu także trzeba je zainstalować. Z przodu musi być lampka świecąca stałym lub migającym światłem na biało lub żółto. Z tyłu z kolei światło powinno być czerwone odblaskowe. Kolejną kwestią będzie kask, który również wpływa na bezpieczeństwo, podobnie jak oświetlenie. Wybór jest obecnie ogromny, ale kluczowe będzie dostosowanie go do kształtu swojej głowy. Waga i komfort użytkowania będą najważniejszymi parametrami podczas kupowania. Do produkcji kasków wykorzystuje się różne materiały i technologie. Zaleca się wybierać modele renomowanego producenta, lekkie, dobre wentylowane. Jako, że na trasie może dojść do różnych sytuacji, zawsze trzeba być przygotowanym na wielorakie okoliczności. Nigdy nie wiadomo, kiedy załapiemy gumę i jeśli nie chcemy znaleźć się w trudnej sytuacji, zaleca się mieć zawsze przy sobie łatki na dętki, uszczelniacze, opaski zabezpieczające, płyny uszczelniająco-wypełniające czy samowulkanizującą dętkę. Potrzebować będziemy też pompkę, naboje do pompowania roweru, łyżkę do zmieniania opon. Sprawdzić trzeba to, czy końcówka pompki jest zgodna z rodzajem wentyla w kole.

Tego również będziesz potrzebować

Posiadanie roweru wymaga zainwestowania w podstawowe narzędzia, które pomogą poradzić sobie naprawą. Najlepsze będą te typu multicool. Do ich przewożenia potrzebować będziemy torebek, saszetek i mocowań. Do wyboru mamy te uniwersalne, jak i dedykowane. Wybór jest oczywiście ogromny, należy dokonać go w oparciu o swoje osobiste preferencje. Jednym wystarczy niewielka saszetka pod siodełkiem czy na ramię, a dla innych wygodniejszym rozwiązaniem okaże się po prostu plecak rowerowy czy sakwa montowana na bagażnik. Druga opcja okazuje się być idealna podczas dłuższych wypraw rowerowych. Zmieści się do niej wszystko, czego będziemy potrzebować, jednocześnie unikniemy obciążenia na plecach. Z kolei na kierownicy może znaleźć się montowane do niej etui na telefon, dzięki czemu nie będzie trzeba szukać go w kurtce czy plecaku. Nie można też zapomnieć zapięciach, jeśli nie chcemy, aby rower zmienił właściciela. Tutaj ponownie można liczyć na szeroki wachlarz wyboru. Najlepszy poziom bezpieczeństwa zapewniają zapięcia u-locki i składane. Dzwonek rowerowy jest obowiązkowym elementem wyposażenia, musi oczywiście być w pełni sprawny. Ułatwia poruszanie się w ruch drogowym. Nie trzeba krzyczeć na nikogo, aby zszedł z drogi.

Co jeszcze się przyda?

Jazda rowerem jest aktywnością fizyczną, dlatego nie można zapomnieć o regularnym nawodnieniu organizmu. Można oczywiście mieć przy sobie butelkę z wodą czy innym napojem, ale dużo praktyczniejszy będzie bukłak czy bidon. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest zamontowanie na ramie roweru specjalnego koszyka i dopasowanego do niego bidonu lub bukłaka na wodę. Nie będzie trzeba wtedy zatrzymywać się tylko po to, aby uzupełnić płyny. Bukłaki mają postać spłaszczonego pojemnika z rurką zakończoną ustnikiem. Można nawet kupić modele wyposażone w dodatkowe kieszonki i schowki na klucze, telefon czy nawet mały zestaw naprawczy. Mając smartfona, nie będziemy potrzebować już dodatkowego licznika przebytych kilometrów, chociaż wiele osób ceni sobie takie tradycyjne akcesoria rowerowe. Przydatny będzie pokrowiec na smartfona, pozwalający na bieżąco monitorować trasę, słuchać muzykę czy nawet liczyć spalone kalorie podczas aktywności fizycznej. Takie pokrowce posiadają uchwyt do zamontowania na kierownicę. Mają przezroczystą folię na przodzie, dzięki czemu nie będzie problemów z obsługiwaniem modelu dotykowego. Do tego dochodzą jeszcze otwory na słuchawki i kabel.

Akcesoria rowerowe - które z nich są najbardziej przydatne?

Najnowsze wpisy

Nasze produkty

Blog Primado – sprawdź, co nowego