Bateria do zlewozmywaka – jak wybrać odpowiednią?

Zlewozmywak musi posiadać nie tylko odpowiedni kształt i rozmiar, ale też umiejętnie dobraną baterię. Głównym zadaniem tego elementu jest dostarczanie strumienia wody o żądanej temperaturze oraz wymaganej intensywności. Parametry te powinny być łatwe w ustawieniu, a także nie ulegać żadnym samoistnym zmianom podczas użytkowania zlewu. Nowoczesne baterie posiadają wiele innych funkcji. Jak odpowiednio dobrać ten element wyposażenia domu do zlewozmywaka?

Sposób montażu baterii

Baterie do zlewozmywaków klasyfikuje się przede wszystkim ze względu na sposób montażu – naścienny lub stojący. W pierwszym przypadku mocowanie odbywa się bezpośrednio na ścianie, przez co konieczne jest wykonanie instalacji jeszcze przed wykończeniem wnętrza. Budowa baterii kuchennej naściennej sprawia, że rozwiązanie to stosuje się coraz rzadziej. Popularniejsze stały się modele stojące, które trzeba osadzać bezpośrednio na zlewozmywaku lub kuchennym blacie. Przy wyborze znaczenie ma także liczba otworów. Najczęściej spotykana jest jednootworowa bateria do zlewu kuchennego, w której za przepływ ciepłej i zimnej wody odpowiada jeden mechanizm. Odpowiednia bateria do zlewozmywaka to bardzo przydatne akcesorium kuchenne. Więcej o tym, jakie są przydatne akcesoria do kuchni, znajdziesz na naszym blogu.

Sposób dystrybucji wody

Kolejna kwestia dotyczy sposobu, w jaki bateria dystrybuuje wodę. Pod tym względem wyróżnia się armaturę jedno lub dwuuchwytową. Za wygodniejsze uznawane są te pierwsze, ponieważ mogą nawet dwukrotnie ograniczyć zużycie wody. Ich obsługa polega na ustaleniu strumienia i temperatury za pomocą wbudowanej dźwigni. Baterie te sprawdzają się zwłaszcza w kuchniach pozbawionych zmywarek, w których naczynia myte są ręcznie. Modele dwuuchwytowe posiadają dwa oddzielne kurki – do wody ciepłej oraz zimnej. Temperaturę i strumień wody trzeba w nich ustawić dwoma oddzielnymi pokrętłami. Taka bateria kuchenna retro wyróżnia się oryginalnym designem, dzięki czemu sprawdza się w wielu nietuzinkowych aranżacjach.

Dodatkowe funkcjonalności

Jednym z najważniejszych elementów baterii kuchennych jest wlewka, w przypadku której szczególne znaczenie ma rodzaj oraz wysokość. Wiele nowoczesnych modeli posiada giętką, elastyczną obudowę. Nie tylko umożliwia ona kierowanie strumienia wodnego w dowolnym kierunku, ale też zachowuje swoją sztywność przez cały okres eksploatacji. Do szczególnie polecanych produktów należy bateria kuchenna wyciągana Mersen Black Scale II. Armatura ta posiada przycisk, który pozwala na zmianę strumienia wody. Specjalne dysze umożliwiają zwiększenie zarówno ciśnienia, jak i gęstości strumienia. Dodatkową zaletą jest obecność w zestawie wszystkich elementów montażowych, uszczelek czy wężyków.

Sprawdź naszą aktualną ofertę baterii i modułów peryferyjnych.

Bateria do zlewozmywaka - jak wybrać odpowiednią?

Najnowsze wpisy

Nasze produkty

Blog Primado – sprawdź, co nowego