Domowa siłownia - jaki sprzęt warto kupić?

Coraz więcej osób przestaje stronić od ruchu i regularnie trenuje, ale nie każdemu uśmiecha się ciągłe dojeżdżanie na siłownię i wykupowanie karnetu, po czym czekanie na swoją kolej przy wybranych maszynach lub na zwolnienie się potrzebnych w danej chwili przyrządów. Dużo wygodniejszym rozwiązaniem byłoby posiadanie swojej prywatnej siłowni, ale wymaga to wygospodarowania wolnej przestrzeni i zainwestowania w odpowiedni sprzęt. Mówimy tutaj jednak o długoterminowej inwestycji, która pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie i samopoczucie. Pora zastanowić się nad tym, w co dokładnie wyposażyć swoją siłownię w domu.

Zestaw do treningu w domu – czy jest sens zainwestować?

Smukła czy wyrzeźbiona sylwetka jest w zasięgu ręki każdego z nas, ale wymaga to poświęcenia czasu, wytrwałości, cierpliwości i energii. Bez wysiłku i dobrze zbilansowanej diety nie ma mowy o nienagannym wyglądzie. Największą popularnością cieszą się siłownie, gdzie można spotkać przedstawicieli obu płci. Nie tylko panowie, ale też panie chętnie korzystają z możliwości, jakie daje trening siłowy. Z roku na rok rośnie liczba miejsc, gdzie można uprawiać różnego typu aktywność fizyczną. Przekłada się to na to, że siłownie są coraz bardziej oblegane, a w celu korzystania z nich wymagane jest wykupienie karnetu.

Dużo większą niezależność mamy w przypadku domowej siłowni, zwiększa się też komfort wykonywania ćwiczeń o najdogodniejszej dla siebie porze dnia. Nie marnujemy pieniędzy ani czasu na żadne dojazdy. Zamiast tracić kolejne pieniądze tylko po to, aby móc przez określony czas pobyć na siłowni i skorzystać dostępnych tam przyrządów, można przeznaczyć fundusze na zestaw do ćwiczeń w domu. Wybór jest ogromny, a ceny coraz przystępniejsze. Można dobrać maszyny do swoich indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Kolejną zaletą będzie lepsza koncentracja podczas wykonywania ćwiczeń, możliwość puszczenia swojej ulubionej muzyki, swobodny dostęp do całego wyposażenia. Łatwiej jest rozplanować swój czas, jeśli możemy pójść na trening o dowolnej godzinie. Zwiększa się również komfort psychiczny i higiena, nie ma ryzyka kradzieży mienia.

Jaki kupić sprzęt do ćwiczeń w domu?

Rozpoczynając swoją przygodę z domową siłownią, dobrze sprawdzi się bieżnia, ławka do ćwiczeń, sztanga prostą, gryf łamany i szereg obciążeń. Na siłowni nie może zabraknąć hantli – warto zainwestować od razu w kilka o różnym ciężarze. Za ich pomocą można nie tylko ćwiczyć biceps, ale większość partii mięśniowych. Świetną inwestycją będzie atlas do ćwiczeń, którym wykonamy wielorakie ćwiczenia, zastąpimy nim nawet profesjonalne maszyny. Zaletą atlasu jest to, że można bezpiecznie wykonywać ćwiczenia bez asekuracji. Trzeba jednak liczyć się z tym, że zajmuje sporo miejsca i jest ciężki, dlatego nie zawsze metraż pozwoli na cieszenie się takim sprzętem. Przyda się również mata do ćwiczeń, która wspaniale nadaje się do rozciągania, jogi czy ćwiczeń aerobowych. Kolejnym elementem wyposażania będzie drążek do podciągania się, który można nawet zamontować w ościeżnicy drzwi, co przełoży się na zaoszczędzenie większej przestrzeni na inne przyrządy. Dużą popularnością cieszą się ćwiczenia z wykorzystaniem specyficznego odważnika nazywanego kettlebell, najlepiej o wadze 16 lub 20 kg na początek, a potem w cięższe.

Te urządzenia i przyrządy do ćwiczeń w domu także będą świetnym wyborem

Wśród przyrządów do ćwiczeń w domu mile widziany będzie także rowerek stacjonarny, którego wręcz nie może zabraknąć podczas treningu cardio. Jak najbardziej warto sięgnąć po stepper, który pozwoli na wzmocnienie i wyrzeźbienie nóg, poprawienie wyglądu pośladków. Do wysmuklenia talii godne polecenia są twistery w postaci niewielkich krążków obrotowych. Podczas domowych treningów można wykorzystywać ekspandery i gumy oporowe, które idealnie sprawdzają się podczas ćwiczeń z obciążeniem. Przydadzą się również poręcze do pompek do ćwiczenia na różne sposoby. Domowa siłownia powinna mieć akcesoria takie jak skakanka, ściskacze do dłoni czy hula hop. Kolejną propozycją będzie piłka balansowa, pomocna przy ćwiczeniach równoważących, wzmacniających i rozgrzewających.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć