Jak podlewać kwiaty, będąc na urlopie?

Najprościej poprosić kogoś bliskiego o regularne podlewanie roślin na czas naszej nieobecności. Jeżeli jednak nie jest to możliwe, rozwiązaniem jest podlewanie kwiatów doniczkowych oraz podlewanie ogrodu automatyczne. Jak zadbać wtedy o właściwe nawodnienie roślin?

Jak podlewać kwiaty podczas nieobecności w domu?

Każda roślina ma swoje specjalne wymagania, dlatego podlewanie kwiatów podczas nieobecności powinno się dostosować do jej potrzeb. Kaktusy mają najmniejsze zapotrzebowanie na wodę, dlatego w ich przypadku podlewanie nie będzie nawet potrzebne. Sprawa komplikuje się, gdy w domu i w ogrodzie są kwiaty, które należy podlewać często i obficie.

W przypadku roślin ogrodowych można liczyć na deszcz. Wtedy, gdy konieczne jest podlewanie kwiatów w domu, nie wchodzi to już w grę. Również nie należy nalewać do doniczek zbyt dużej ilości wody „na zapas”, ponieważ może to spowodować gnicie korzeni.

Zatem podlewanie kwiatów podczas nieobecności w domu powinno odbywać się systematycznie i stopniowo. Na szczęście, dzisiaj do dyspozycji są rozwiązania, dzięki którym można wtedy zadbać o swoje rośliny. Dodatkowo wcale nie wiąże się to z wysokimi wydatkami.

Automatyczne podlewanie kwiatów w domu

Rośliny w domu wymagają regularnego podlewania. W związku z tym najlepiej sprawdzi się wtedy system nawadniania kwiatów, które można uzyskać zarówno dzięki prostym wynalazkom wykonanym z ogólnodostępnych materiałów, jak również można zamówić specjalne produkty do automatycznego nawadniania roślin.

nawadniacz kwiatów

Kwiaty doniczkowe w domu można nawadniać podczas nieobecności na następujące sposoby:

- przygotowanie kroplówki z butelki plastikowej

- zastosowanie kul nawadniających kwiaty

- przesadzenie roślin do doniczek samonawadniających

- dodanie do gleby w doniczce nawozu hydrożelowego

- ustawienie doniczek w wannie lub innym płaskim pojemniku z wodą

Jednym z najprostszych i najtańszych sposobów na podlewanie kwiatów doniczkowych na urlopie jest wykonanie kroplówki z butelki plastikowej. Nawodnienie taką automatyczną konewką przygotowuje się przez zamocowanie butelki z wodą do góry dnem w doniczce – w nakrętce należy wykonać małe otwory. Woda będzie wtedy sama sączyć się do gleby.

Bardziej dekoracyjne rozwiązanie to kupienie podlewaczek ozdobnych, na przykład w formie kuli. Im mają większą pojemność, tym podlewanie kwiatów podczas nieobecności będzie trwało dłużej.

W sklepach można znaleźć także doniczki samonawadniające. Dzięki specjalnej konstrukcji automatycznie dozują wodę, by roślina zawsze miała jej pod dostatkiem.

Innym sposobem jest wymieszanie gleby z hydrożelem, czyli specjalnym nawozem magazynującym i stopniowo oddającym wodę do gleby. Wtedy kwiatów nie trzeba podlewać tak często. Dodatkowo preparat poprawia strukturę gleby i wspiera wzrost roślin. Nawozy hydrożelowe można kupić w sklepach ogrodniczych.

Gdy kwiat stale wymaga dostępu do wody, można na czas nieobecności umieścić go w wannie lub w innym płaskim pojemniku napełnionym 1-2 cm wody. Wilgoć będzie dostawać się do rośliny przez otwory w dnie doniczki.

Automatyczne podlewanie kwiatów w ogrodzie

W ogrodzie także można wykorzystać samoczynne podlewanie kwiatów. W tym przypadku podlewanie kwiatów podczas nieobecności w domu nie musi jednak oznaczać inwestycji w drogi system automatyki nawadniającej. Zatem, jak założyć automatyczne podlewanie ogrodu w niskiej cenie?

automatyczne podlewanie

Najlepszy wybór to specjalny sterownik – programator podlewania ogrodu, który podłączany jest uniwersalnym łączem do źródła wody i do węża ogrodowego. Wąż może prowadzić do zraszacza wahadłowego, który będzie równomiernie zraszał zieleń. Takie akcesoria ogrodowe pozwalają na ustalenie wszystkich parametrów pracy – czasu, częstotliwości podlewania.

Zalety sterownika nawadniania ogrodu

- nie wymaga skomplikowanego podłączenia

- pozwala na indywidualne dopasowanie parametrów pracy

- pracuje bezobsługowo po ustawieniu parametrów

- do działania wymaga wyłącznie zwykłych baterii

- ma niską cenę

Czytaj również: jakie zabawki ogrodowe warto kupić dla dziecka?

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć