Sprzęt do nurkowania dla początkujących - co kupić?

Wiele osób marzy o eksploracji podwodnych głębin, skrywających tajemniczy świat, którego nie widzimy na co dzień. Pod wodą czekają na nas niesamowite widoki, które potrafią zatrzymać dech w piersiach. Nic dziwnego, że nurkowanie cieszy się tak ogromną popularnością. Jeśli kogoś to pasjonuje i też chce spróbować swoich sił, niezbędny będzie sprzęt do nurkowania dla początkujących. Bez niego można sobie tylko pomarzyć o podwodnych wycieczkach.

Jak wybrać pierwszy sprzęt do nurkowania?

Zestaw do nurkowania zawiera podstawowe elementy, które są konieczne do rozpoczęcia przygody z podwodnym światem. Wraz z upływem czasu i praktyką sami zaczynamy interesować się dodatkowym wyposażeniem, które ułatwi i umili czas oraz da nowe możliwości. Trzeba też pamiętać o tym, że nurkowania jak i innych sportów wodnych należy się najpierw nauczyć i to pod okiem profesjonalistów. Konieczny jest specjalistyczny kurs, przeprowadzony przez doświadczonego instruktora. Zdobędziemy wiedzę i umiejętności, które zostaną potwierdzone certyfikatem. Kwestia bezpieczeństwa jest kluczowa w przypadku schodzenia pod wodę. Jeśli chodzi o podstawowy sprzęt do nurkowania, to potrzebować będziemy: maski, fajki, płetw. Jest to niezbędne minimum.

maska do nurkowania

Wybór odpowiedniej maski jest niezwykle ważny, gdyż to właśnie ona odpowiada za ochronę oczu, ust i nosa. Umożliwia również widzenie podwodnego świata. Do wyboru jest wiele rodzajów masek. Pierwszą możliwością będzie maska z dzieloną szybą, która przypomina duże okulary pływackie, wzbogacone o ramę i osłonę nosa. Jeśli ktoś ma wadę wzroku, to może zastosować pod taką maskę szkła korekcyjne. Inną opcją jest maska do nurkowania pełnotwarzowa, która zapewnia dużo lepszą jakość widzenia niż wyżej wymieniony model. Niemożliwe jest jednak zastosowanie korekcji wzroku. Mamy jeszcze maskę panoramiczną, która gwarantuje nurkowi najlepsze pole widzenia, co wynika z wyposażenia jej w wydłużoną szybę. Maski do nurkowania nie można kupować przez Internet, gdyż konieczne jest jej przymierzenie i dopasowanie do twarzy – musi idealnej przylegać do jej kształtu. To samo dotyczy osłony nosa. Dobrze dobrana maska zapewni swobodne wypuszczanie powietrza.

Co z fajką i płetwami?

Fajka w przeciwieństwie do płetw nie jest niezbędnym elementem wyposażenia amatora, ale dzięki niej możliwe staje się oddychanie pod wodą podczas zanurzenia głowy. Przy jej wyborze trzeba mieć na uwadze jej długość i szerokość, ustnik i zabezpieczenia. Do szybkiego i bezpiecznego pływania pod wodą potrzebne są nurkowi płetwy. Do wyboru mamy płetwy kaloszowe i paskowe. Te pierwsze wyposażone są w coś w rodzaju płytkiego buta, który zakrywa piętę. Zakłada się je na gołe stopy. Do nauki nurkowania tego rodzaju płetwy są najlepszym wyborem. Przed nurkowaniem dowiedz się, jak wybrać odpowiednie miejsce do nurkowania - na płytkich wodach płetwy będą strzałem w dziesiątkę. Z kolei płetwy paskowe są specjalistycznymi butami do nurkowania, w których można swobodnie chodzić nawet po kamienistym podłożu. Płetwy nie mogą być zbyt ciasne ani za luźne. Na uwadze trzeba mieć też ich twardość i długość. Początkującym nurkom zaleca się sięgnąć po płetwy miękkie i krótkie.

Sprzęt do nurkowania ceny – z jakimi kosztami trzeba się liczyć?

Obecnie do wyboru mamy przeróżne sprzęty do nurkowania – zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych. Bogata i zróżnicowana oferta sprawia, że każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego, dostosowanego do potrzeb i preferencji. Ceny kompletnych zestawów nurkowych są bardzo różne, więc dobranie dla siebie tego optymalnego jest kwestią indywidualna. W pierwszej kolejności należy określić swoje potrzeby i możliwości finansowe. Podstawowy sprzęt do nurkowania może kosztować kilka tysięcy złotych. Ceny uzależnione są w dużej mierze od producenta, jakości wykonania, stopnia zaawansowania. Za automat oddechowy, octopus i manometr przyjdzie nam zapłacić co najmniej tysiąc złotych do trzech tysięcy. Podobnie jest z jacketem. Butla nurkowa to koszt od tysiąca do dwóch tysięcy złotych. Za balast nurkowy zapłacimy od 250 do 500 złotych. Duże rozbieżności cenowe dotyczą wskaźników głębokości i komputerów nurkowych. Można je kupić zarówno za mniej niż 500 złotych, jak również za kilka tysięcy złotych. Do tego dochodzi jeszcze pianka nurkowa w cenie od 700 do nawet 2000 złotych. ABC nurka jest w zasięgu ręki za nawet tysiąc złotych.

Za tysiąc złotych można kupić przykładowo gotowy zestaw do nurkowania, składający się z podstawowych elementów takich jak butla i pompka, adapter do nabijania z butli – można napełnić w każdej chwili i w dowolnym miejscu bez konieczności sięgania po kompresor. Jedno pompowanie umożliwia dziesięciominutowe nurkowanie.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć