Sprzęt do nurkowania dla początkujących - co kupić?

Wiele osób marzy o eksploracji podwodnych głębin, skrywających tajemniczy świat, którego nie widzimy na co dzień. Pod wodą czekają na nas niesamowite widoki, które zapierają dech w piersiach. Nic dziwnego, że nurkowanie cieszy się tak ogromną popularnością. Jeśli kogoś to pasjonuje i też chce spróbować swoich sił, niezbędny będzie sprzęt do nurkowania dla początkujących. Bez niego można sobie tylko pomarzyć o podwodnych wycieczkach. Jaki sprzęt do amatorskiego nurkowania wystarczy na początek? Podpowiadamy. 

Nurkowanie dla początkujących

Nie trzeba lecieć w odległe, egzotyczne zakątki, by spróbować nurkowania. Kursy typu nurkowanie dla początkujących lub nurkowanie dla amatorów odbywają się także w Polsce. Z reguły jest to program podzielony na część teoretyczną oraz część praktyczną. Praktyka odbywa się np. na basenie lub - jeśli pogoda na to pozwala - w otwartych zbiornikach wodnych na świeżym powietrzu (w Krakowie jedną z takich lokalizacji jest Kamieniołom Kryspinów). 

Nurkowanie - sprzęt dla początkujących

Każdy, kto chce spróbować swoich sił w nurkowaniu, powinien skompletować sprzęt dla początkujących. Zestaw do nurkowania zawiera podstawowe elementy, które są konieczne do rozpoczęcia przygody z podwodnym światem. Wraz z upływem czasu i praktyką sami zaczynamy interesować się dodatkowym wyposażeniem, które ułatwi i umili czas oraz da nowe możliwości. Trzeba też pamiętać o tym, że nurkowania jak i innych sportów wodnych należy się najpierw nauczyć i to pod okiem profesjonalistów. Konieczny jest specjalistyczny kurs, przeprowadzony przez doświadczonego instruktora. Zdobędziemy wiedzę i umiejętności, które zostaną potwierdzone certyfikatem. Kwestia bezpieczeństwa jest kluczowa w przypadku schodzenia pod wodę. Jeśli chodzi o podstawowy sprzęt do nurkowania, to potrzebować będziemy: maski, fajki, płetw. Jest to niezbędne minimum.

maska do nurkowania

Wybór odpowiedniej maski jest niezwykle ważny, gdyż to właśnie ona odpowiada za ochronę oczu, ust i nosa. Umożliwia również widzenie podwodnego świata. Do wyboru jest wiele rodzajów masek. Pierwszą możliwością będzie maska z dzieloną szybą, która przypomina duże okulary pływackie, wzbogacone o ramę i osłonę nosa. Jeśli ktoś ma wadę wzroku, to może zastosować pod taką maskę szkła korekcyjne. Inną opcją jest maska do nurkowania pełnotwarzowa, która zapewnia dużo lepszą jakość widzenia niż wyżej wymieniony model. Niemożliwe jest jednak zastosowanie korekcji wzroku. Mamy jeszcze maskę panoramiczną, która gwarantuje nurkowi najlepsze pole widzenia, co wynika z wyposażenia jej w wydłużoną szybę. Maski do nurkowania nie można kupować przez Internet, gdyż konieczne jest jej przymierzenie i dopasowanie do twarzy – musi idealnie przylegać do jej kształtu. To samo dotyczy osłony nosa. Dobrze dobrana maska zapewnia swobodne wypuszczanie powietrza.

Jaki sprzęt do amatorskiego nurkowania? O fajce i płetwach

Fajka w przeciwieństwie do płetw nie jest niezbędnym elementem wyposażenia amatora, ale dzięki niej możliwe staje się oddychanie pod wodą podczas zanurzenia głowy. Przy jej wyborze trzeba mieć na uwadze jej długość i szerokość, ustnik i zabezpieczenia. Do szybkiego i bezpiecznego pływania pod wodą potrzebne są nurkowi płetwy. Do wyboru mamy płetwy kaloszowe i paskowe. Te pierwsze wyposażone są w coś w rodzaju płytkiego buta, który zakrywa piętę. Zakłada się je na gołe stopy. Do nauki nurkowania tego rodzaju płetwy są najlepszym wyborem. Przed nurkowaniem dowiedz się, jak wybrać odpowiednie miejsce do nurkowania - na płytkich wodach płetwy będą strzałem w dziesiątkę. Z kolei płetwy paskowe są specjalistycznymi butami do nurkowania, w których można swobodnie chodzić nawet po kamienistym podłożu. Płetwy nie mogą być zbyt ciasne ani za luźne. Na uwadze trzeba mieć też ich twardość i długość. Początkującym nurkom zaleca się sięgnąć po płetwy miękkie i krótkie. 

Nurkowanie - sprzęt dla początkujących i koszty, jakie trzeba ponieść

Nurkowanie i sprzęt dla początkujących - z wydatkiem jakiego rzędu należy się liczyć? Obecnie do wyboru mamy przeróżne sprzęty do nurkowania – zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych nurków. Bogata i zróżnicowana oferta sprawia, że każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego, dostosowanego do potrzeb i preferencji. Ceny kompletnych zestawów nurkowych są bardzo różne, więc dobranie dla siebie tego optymalnego jest kwestią indywidualna. 

W pierwszej kolejności należy określić swoje potrzeby i możliwości finansowe. Podstawowy sprzęt do nurkowania może kosztować kilka tysięcy złotych. Ceny uzależnione są w dużej mierze od producenta, jakości wykonania, stopnia zaawansowania. Za automat oddechowy, octopus i manometr przyjdzie nam zapłacić co najmniej tysiąc złotych do trzech tysięcy. Podobnie jest z jacketem. Butla nurkowa to koszt od tysiąca do dwóch tysięcy złotych. Za balast nurkowy zapłacimy od 250 do 500 złotych. Duże rozbieżności cenowe dotyczą wskaźników głębokości i komputerów nurkowych. Można je kupić zarówno za mniej niż 500 złotych, jak również za kilka tysięcy złotych. Do tego dochodzi jeszcze pianka nurkowa w cenie od 700 do nawet 2000 złotych. ABC nurka jest w zasięgu ręki już za tysiąc złotych. Warto także po sezonie wakacyjno-urlopowym polować na obniżki sprzętu sportowego - można kupić profesjonalne akcesoria za ułamek ich pierwotnej ceny.

Nie niedawna w naszym e-sklepie w cenie 799 złotych można w naszym sklepie nabyć gotowy zestaw do nurkowania, składający się z wszystkich podstawowych elementów, takich jak butla i pompka, adapter do nabijania z butli – można napełnić w każdej chwili i w dowolnym miejscu bez konieczności sięgania po kompresor. Jedno pompowanie umożliwia dziesięciominutowe nurkowanie. Kupowanie zestawu to czysta wygoda, nie trzeba samodzielnie skompletować wszystkich potrzebnych do nurkowania sprzętów dla początkujących. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć