Jaki ponton pływacki wybrać?

Wraz z nadejściem ciepłych dni przychodzi czas na rozpoczęcie sezonu i wypłynięcie na wody jezior, rzek. Sprzyjające warunki pogodowe to idealna okazja do oddania się swojej pasji w postaci wędkarstwa czy po prostu zrelaksowania się i dobrej zabawy na pokładzie pontonu. W Polsce nie brakuje akwenów wodnych, dzięki czemu można spędzić przyjemnie wolny czas w jakimś malowniczym miejscu. Coraz więcej osób decyduje się na aktywny wypoczynek nad wodą, korzystając z przeróżnych sprzętów wodnych, które umilają czas. Miłośnicy żeglugi moją do dyspozycji nie tylko łodzie, ale też alternatywę w postaci nadmuchiwanego pontonu. Czas zastanowić się, jaki ponton wybrać, w zależności od swoich potrzeb i oczekiwań.

Jaki ponton rekreacyjny będzie dobrym wyborem?

Do wyboru mamy dwa rodzaje pontonów – rekreacyjne i wędkarskie. W przypadku modeli rekreacyjnych sięga się zwykle po materiał PCV i pneumatyczną matę służącą jako podłoga. Można przebierać w bardzo lekkich pontonach, określanych mianem super light. Z kolei pontony wędkarskie mają panelowy podkład i sztywną podłogę, dodatkowe wyposażenie w postaci wioseł. Są bardzo wyporne i ładowne. Wybierając ponton rekreacyjny, trzeba mieć na uwadze to, z jakiego materiału został wykonany, jaka jest jego wytrzymałość. Znaczenie ma też kategoria żeglugi i konstrukcja. Naszej uwadze nie może umknąć kwestia rączek, tub, lista odbojowa, obecność silnika, podłoga. Dobrej jakości ponton wykonany jest z materiału o dużej gramaturze. Im jest ona wyższa, tym sprzęt jest bardziej wytrzymały. Gęstość tworzywa nie powinna być mniejsza niż 1000 g/m2.

ponton wędkarski

Kategoria żeglugi dotyczy tego, jakie sporty wodne będą wykonywane z tym pontonem. Te z kategorii D nadają się do pływania po rzekach, jeziorach i zatokach. Na wodach przybrzeżnych można pływać na pontonie z kategorii C. To samo dotyczy zalewów i rozległych zatok. W wyższych kategoriach można mówić już o sprzęcie specjalistycznym. Łatwe przenoszenie pontonu umożliwiają rączki zamontowane wewnątrz tub. Dobrej jakości ponton ma tuby skierowane równolegle do linii wody, co zwiększa stabilność sprzętu. Lista odbojowa musi być wykonana z wytrzymałego materiału, chronić należycie przed przedostaniem się wody do wnętrza pontonu. Powinien być też wyposażony w kilka komór powietrznych, co zapobiegnie zatonięciu. Droższe sprzęty wyposażone są w silnik.

Jaki ponton na rzekę się sprawdzi?

Ponton wędkarski obowiązkowo musi być dodatkowo wzmacniany. Większą odporność zapewnia zastosowanie siatki z poliestru o gramaturze co najmniej 1100 g/m2. Istotną kwestią jest też ciśnienie robocze (minimum 0,25 Bara), które ma wpływ na wytrzymałość pontonu i możliwość zamontowania do niego silnika. Zasada jest taka, że im ponton jest lżejszy, tym do jego produkcji użyto słabszej jakości materiałów. Pontony wędkarskie dostępne są we wszystkich kategoriach żeglugi. Oprócz wyższej wymienionych klas C i D, mamy do dyspozycji modele o klasie B, które umożliwiają pływanie po otwartym morzu. Z kolei klasa A dotyczy kategorii oceanicznej. Taki ponton poradzi sobie nawet z falami o wysokości powyżej czterech metrów.

ponton rekreacyjny

Na uwadze należy mieć to, w jaki sposób wykonano podłogę w pontonie i jakiej jest ona jakości. Im będzie ona bardziej miękka, tym gorzej, gdyż przekłada się to na niższą wytrzymałość. Przy miękkiej podłodze można wędkować tylko na małych, płytkich akwenach. Z kolei podłoga listwowa umożliwia wędkowanie z pontonu w pozycji stojącej (sprawdź, jaki ponton wędkarski warto wybrać). Dużą wytrzymałością charakteryzują się podłogi drewniane czy takie drewniano-aluminiowe. Najlepszym wyborem będzie jednak podłoga w całości wykonana z aluminium. Istotne jest dodatkowe wyposażenie pontonu – wiosła, ławki, liny, specjalne uchwyty ułatwiające transport. Moc silnika pontonu powinna być dobrana do potrzeb i preferencji. W przypadku małych i średnich akwenów sprawdza się silnik elektryczny, a przy bardziej wymagających warunkach spalinowy. Długość pontonu też ma znaczenie – optymalnym rozwiązaniem będzie sprzęt trzymetrowy. Pontony morskie powinny być jeszcze dłuższe.

Godny polecenia ponton wędkarski Solar Marine to profesjonalny ponton pływacki 3,3 m. Wykonany jest z grubego i odpornego na uszkodzenia mechaniczne materiału, wyposażony w uchwyty pod montaż wędki i uchwyty na wiosła. Zaletą tego produktu jest stabilna i prawie nieuginająca się pod ciężarem użytkownika podłoga, wzbogacona o nowoczesne komory powietrzne. Jest to komfortowy ponton rekreacyjny, na ryby. Na pokładzie może znajdować się jednoczenie czterech pasażerów, a maksymalnym obciążeniem jest waga 300 kg.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć