Rower elektryczny - na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Coraz większą popularnością cieszą się rozwiązania elektromobilne. Na ulicach można spotkać coraz częściej pojazdy napędzane silnikiem elektrycznym, a ich ceny są coraz bardziej przystępne. Miłośnicy rowerowych przejażdżek chętnie sięgają po rowery elektryczne, które są niezwykle praktyczne, ekonomiczne i podnoszą komfort życia. E-bike jest ekologicznym środkiem transportu, którym można pokonać tysiące kilometrów, pedałując lub wspomagając się akumulatorem, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Jak znaleźć dobry rower elektryczny?

Wybór roweru elektrycznego powinien być dobrze przemyślany. Tym bardziej że na rynku dostępnych jest wiele modeli, mocno zróżnicowanych pod wieloma kątami. Ze względu na napęd e-bike dzieli się na trzy typy. Pedelce rozwijają prędkości do 25 km/h, uruchamia się je za pomocą pedałowania. S-Pedelec to dużo szybsza opcja, zaliczana do motorowerów. Konieczne jest posiadanie stosownych uprawnień do jazdy nimi, tablicę rejestracyjną i ubezpieczenie. Można podróżować nimi do 45 km/h. Mamy jeszcze rowery PoD, które używane są jak skutery. Wystarczy nacisnąć manetkę, aby pojazd ruszył, bez pedałowania. Wymagana jest rejestracja.

Podczas kupowania roweru elektrycznego należy zwrócić uwagę przede wszystkim na kwestię akumulatora, napięcia, silnika, sterownika, rodzaju dwukołowca, hamulców, opon, amortyzatorów, konstrukcji, całkowitej wagi, dodatkowego wyposażenia. Rowery elektryczne mogą być wyposażone w silnik w przednim kole (jazda po mieście, utwardzonej nawierzchni, niewymagającym terenie), w tylnym kole (bezdroża, polne ścieżki, góry) lub umieszczonym centralnie (uniwersalne rozwiązanie, zapewniające dobre rozłożenie masy, sprawdzające się nawet podczas podjazdów i stromych wzniesień). Dobry rower elektryczny ma wydajną baterię, co jest szczególnie ważne, jeśli zamierzamy użytkować go na co dzień, dojeżdżając nim do pracy. Najbardziej wydajne i lekkie akumulatory to modele litowo-jonowe.

rower składany

Co jeszcze ma znaczenie?

Na uwadze powinno się mieć to, z jakimi elementami współpracuje sterownik w rowerze elektrycznym – manetkami przyspieszania, tempomatem, komputerem pokładowym, czujnikiem PAS. W każdym dwukołowcu niezbędne są hamulce z tyłu i przodu. Mile widziane są amortyzatory, szczególnie w przypadku jazdy w trenie. Istotna jest także zastosowana rama i dodatkowe komponenty. Powinny one być wysokiej jakości, od renomowanego producenta. Od tego, z jakiego materiału została wykonana rama, zależeć będzie waga i wytrzymałość roweru. Tańsze, ale cięższe są modele ze stali. Te aluminiowe są lżejsze, bardziej wytrzymałe i jednocześnie droższe. Z dodatkowego wyposażenia wymienić można przerzutki, błotniki, osłony na łańcuch.

Jakie mamy do wyboru rodzaje rowerów elektrycznych?

Obecnie możemy liczyć na szeroki wachlarz wyboru, jeśli chodzi o rowery elektryczne, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego, dopasowanego do indywidualnych potrzeb i preferencji. Najczęściej spotykanymi rodzajami e-bikeów są modele trekkingowe, MTB, miejskie i crossowe. Dostaniemy nawet elektryczny rower górski. Osobom potrzebującym rowery do długiej jazdy, po trudniejszej i bardziej wymagającej nawierzchni, można polecić rowery elektryczne trekkingowe. Do jazdy po górskim, wymagającym terenie i pokonywania podjazdów sprawdzi się rower MTB. Wygodną jazdę po mieście zapewni rower elektryczny miejski, na którym można przybrać optymalną pozycję ciała. Jeśli szukamy dwukołowca uniwersalnego, który nada się zarówno do jazdy po mieście, jak i w terenie, świetnym rozwiązaniem będzie model crossowy.

rower elektryczny

Zwolennikom dwukołowców o kompaktowych wymiarach można polecić rower elektryczny składany, z kołami mającymi 14 cali, który świetnie sprawdzi się do jazdy po mieście. Na jego korzyść przemawia lekkość, dzięki czemu można go z łatwością przenosić, przechowywać i przewozić. Nie zajmuje wiele miejsce w bagażniku, dlatego idealnie nadaje się do zabrania w podróż. Jeśli chodzi o naprawdę dobre i jednocześnie tanie rowery elektryczne, to z pewnością warto wymienić produkty marki Phoenix. Nawet za mniej niż 2000 złotych można nabyć pojazd z silnikiem o mocy 240 W, z kołami o średnicy 26 cali, pojemną baterią. Jeśli zależy nam na dużo mocniejszym rowerze elektrycznym, o mocy aż 1500 W, warto zainteresować się modelem ROCKRIDER ST, którym można osiągnąć do nawet 50 km/h. Wyposażono go w czujnik obrotu pedałów sprawia, że z chwilą zaprzestania pedałowania, wspomaganie przestaje działać, przez co energia nie jest niepotrzebnie marnowana. Na większych kołach dostępny jest też AKE2BIKE, który idealnie sprawdza się w przypadku wysokich osób. Rower ten charakteryzuje się dużym zasięgiem – na naładowanej baterii można przejechać aż 50 km pedałując i wspomagając się silnikiem a bez używania pedałów 20 km.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć