Rozmiar kół rowerowych a wzrost

Dziś na blogu rozwiniemy temat: rozmiar kół rowerowych a wzrost - czy ma znaczenie? Okazuje się, że parametr ten jest istotny, bo źle dopasowany pod tym kątem jednoślad może utrudniać wygodną i szybką jazdę. Znaczenie ma także płeć, styl jazdy, a także wiek osoby, która będzie się poruszać tym pojazdem. 

Rozmiar kół rowerowych a wzrost

Przyjmuje się, że rozmiar kół rowerowych dopasowuje się do wzrostu według następującego klucza: 

 • koła o wielkości 26 cali dla osób poniżej 170 centymetrów wzrostu,
 • koła o wielkości 27,5 cala dla osób o wzroście w przedziale 170-175 centymetrów wzrostu,
 • koła o wielkości 27,5 lub 29 cali dla osób o wzroście powyżej 175  centymetrów wzrostu.

Nie tylko wzrost ma znaczenie - także inne czynniki, o których piszemy więcej poniżej. 

Rozmiary kół rowerowych a styl jazdy

Rozmiary kół rowerowych dopasowuje się także pod kątem tego, jaki styl i dynamikę jazdy preferujemy. W wielkim uproszczeniu można napisać, że mniejsze koła łatwiej się rozpędzają, a duże lepiej utrzymują prędkość. Ponadto rower z mniejszymi kołami łatwiej się prowadzi, będzie idealny na trasy z ciasnymi zakrętami. Na trudne, ekstremalne trasy najlepiej sprawdzą się rowery MTB (najczęściej mają one 29-calowe koła). 

Rozmiary kół rowerowych a płeć

Rozmiary kół rowerowych wybiera się także pod kątem płci osoby, która będzie się poruszać tym jednośladem. Ponieważ kobiety - z uwagi na różnice w budowie anatomicznej tzn. dłuższe nogi w stosunku do tułowia - dlatego warto kupić model typowo damski lub odrobinę zaniżyć obliczenia dotyczące rozmiaru kół dopasowanych do wzrostu. 

Rozmiary kół rowerowych a wiek

Kupując dla siebie lub komuś  bliskiemu - osobie dorosłej czy dziecku - rower dopasowuje się także do wieku. Modele rowerów dla osób dorosłych najczęściej dzielą się na następujące rozmiary kół rowerowych: 

 • 26 cali
 • 27,5 cala
 • 28 cali
 • 29 cali

Inaczej sprawa wygląda w przypadku rowerów dziecięcych. Jak dopasowuje się taki model do jego małego posiadacza? Do wieku oraz wzrostu malucha - najczęściej są to następujące wielkości: 

 • 12 cali - dla 3-latka o wzroście do 95 cm
 • 16 cali - dla 4-latka o wzroście do 105 cm
 • 18 cali - dla 5-latka o wzroście do 115 cm
 • 20 cali - dla 6-latków o wzroście do 125 cm
 • 24 cale - dla 7-latków o wzroście do 135 cm 

Rozmiary kół rowerowych w różnych modelach jednośladów

Nie tylko wzrost ma znaczenie w kontekście tego, jak dopasować do swoich potrzeb idealny jednoślad. Niemniej istotne są różne specyficzne zastosowania niektórych modeli - np pokonywanie górskich tras lub odcinków profesjonalnych, kolarskich zawodów. Jeszcze do niedawna wybór sprowadzał się do modeli trekkingowych i szosowych o wielkości kół 28 cali i modeli MTB, czyli górskich, o wielkości kół 26 cali. Obecnie większość modeli rowerów miejskich ma koła o wielkości 28 cali, jednak producenci coraz częściej oferują także mniejsze koła o średnicy 26 cali. Rozmiary kół rowerowych w modelach miejskich ma znacznie mniejsze znaczenie niż w przypadku bardziej wyspecjalizowanych modeli na trudne, górskie trasy. Jak wygląda sprawa z rowerami szosowymi? Zawodowi kolarze jeżdżą pojazdami na kołach 28 calowych - wielkość ta wynika z przepisów UCI. Z kolei typowe wielkości dla rowerów MTB, czyli górskich, to obecnie 27,5” oraz 29”.

Rozmiar kół rowerowych a wzrost - podsumowanie

W temacie rozmiaru kół rowerowych a wzrostu napisaliśmy już sporo - czas na podsumowanie i wyciągnięcie jakiś wniosków. Większe koła w rowerze to lepszy kontakt z podłożem, łatwiejsze pokonywanie przeszkód i wyższa szybkość. Z kolei mniejsze koła wyróżniają się wyższą zwrotnością, bardziej uniwersalnym zastosowaniem do różnych typów podłoża, niższą wagą i lepszą dynamiką. W przypadku wątpliwości, który model wybrać, zawsze lepiej wziąć odrobinę mniejszy rower - dotyczy to zarówno rozmiaru kół rowerowych, jak i rozmiaru ramy. Mniejszy jednoślad łatwiej się prowadzi i ma lepszą skrętność. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć