Jak wybrać plecak szkolny dla dziecka?

Każde dziecko potrzebuje plecaka do szkoły, aby móc nosić ze sobą wszystkie niezbędne przedmioty typu książki, zeszyty, piórnik, pojemnik z jedzeniem, strój gimnastyczny itd. Sklepowe półki wręcz uginają się pod naporem różnego typu plecaków, ale dzięki temu każdy z nas dobierze ten odpowiedni dla swoje pociechy, ale zakup powinien być dobrze przemyślany. Nie sztuką jest kupić pierwszy lepszy tornister, kierując się wyłącznie jego wyglądem czy ceną. Na uwadze powinno się mieć przy wyborze indywidualne potrzeby, oczekiwania i preferencje dziecka. Pora zastanowić się nad tym, jaki plecak dla pierwszoklasisty będzie najlepszym wyborem.

Odpowiedni plecak dla dziecka do szkoły, czyli jaki?

Pierwszą kwestią będzie zdecydowanie się na konkretny rodzaj plecaka szkolnego, bo wbrew pozorom jest ich naprawdę wiele. W przypadku najmłodszych wspaniale sprawdza się tornister z usztywnieniem na plecach, co sprzyja przyjmowaniu prawidłowej, wyprostowanej postawy ciała. W tornistrze znajdziemy jedną komorę główną z organizerem, co pozwoli na zachowanie porządku w jego wnętrzu i łatwe znajdowanie potrzebnych rzeczy. Tornistry mają też elementy odblaskowe, przez co pociecha staje się lepiej widoczna, a więc zwiększa się jej bezpieczeństwo.

Dalej mamy Elegancki Plecak WENJIE, który można zaprezentować trochę starszemu dziecku. Będzie mogło włożyć już do niego więcej rzeczy ze względu na większą pojemność. Do dyspozycji jest nie tylko komora główna, ale też praktyczne kieszonki na dodatkowe rzeczy. Mile widziane będą modle z wentylowanymi plecami, rozbudowanym pasem biodrowym i piersiowym, anatomicznym systemem nośnym. Jeszcze innym rozwiązaniem będą plecaki w postaci walizki na kółkach, co okazuje się być świetną opcją, jeśli nie chcemy narażać pociechy na dodatkowe obciążenia. Podopieczny będzie mógł liczyć na łatwy transport.

Jak wybrać plecak szkolny?

Przy wyborze plecaka szkolnego zawsze trzeba mieć na uwadze jego wielkość i wagę. Zasada jest tak, że dla małego dziecka wybieramy modele możliwe jak najlżejsze. Noszenie przez parę godzin dziennie ciężkiego plecaka z pewnością nie będzie niczym przyjemnym ani korzystnym dla rozwijającego się cały czas kręgosłupa. Trzeba też mieć na uwadze to, że wraz z upływem czasu w szkolnym plecaku znajdzie się coraz więcej rzeczy, dlatego sam w sobie nie powinien stanowić zbyt dużego obciążenia. Wielkość plecaka należy dobrać do wieku i sylwetki dziecka, mając też na uwadze jego preferencje. Standardowe modele mają pojemność 20 l, co powinno być wystarczające. Jeśli plecak do szkoły ma być bardziej funkcjonalny i będzie wykorzystywany też do innych celów, lepiej od razu zainwestować w taki bardziej pakowny, czyli o pojemności od 25 do 30 l.

Kolejną kwestią przy wyborze plecaka szkolnego jest materiał, z którego został on wykonany. Jeśli ma posłużyć przez dłuższy czas, to nie może być podatny na uszkodzenia mechaniczne. Godne polecenia są modele wodoodporne, aby w razie opadów atmosferycznych nie doszło do przemoczenia zawartości plecaka. Na uwadze powinno się mieć również ilość przegródek i kieszonek, obecność organizerów. Komora główna plecaka powinna być na tyle duża, aby zmieściły się w niej wszystkie niezbędne przedmioty, nie tylko książki i zeszyty. Istotne będą wygodne szelki, najlepiej z miękkim wzmocnieniem z gąbki. Sprawdzić należy również sztywność pleców i to, czy są one wentylowane. Mile widzianymi dodatkami w plecaku szkolnym są pas biodrowy i piersiowy, odpowiednio szerokie i wyłożone gąbką. Przyda się również uchwyt do przenoszenia w dłoni. Na powierzchni plecaka nie może zabraknąć elementów odblaskowych, zwiększające widoczność dziecka na drodze.

Jak wybrać plecak szkolny dla dziecka?

Najnowsze wpisy

Nasze produkty

Blog Primado – sprawdź, co nowego