Jaki ponton pływacki wybrać?

Wraz z nadejściem ciepłych dni przychodzi czas na rozpoczęcie sezonu i wypłynięcie na wody jezior i rzek. Sprzyjające warunki pogodowe to idealna okazja do oddania się swojej pasji, w postaci wędkarstwa czy po prostu zrelaksowania się i dobrej zabawy na pokładzie pontonu rekreacyjnego. W Polsce nie brakuje akwenów wodnych, dzięki czemu można spędzić przyjemnie wolny czas w jakimś malowniczym miejscu. Coraz więcej osób decyduje się na aktywny wypoczynek nad wodą, korzystając z przeróżnych sprzętów do uprawiania sportów wodnych. Miłośnicy żeglugi mają do dyspozycji nie tylko łodzie, ale też tańszą alternatywę w postaci nadmuchiwanego pontonu. Czas zastanowić się, jaki ponton wybrać, w zależności od swoich potrzeb i oczekiwań.

Jaki ponton rekreacyjny będzie dobrym wyborem?

Jaki ponton wybrać? Na prywatny użytek, a nie profesjonalne zawody, postawić można na jeden z dwóch podstawowych typów: ponton do pływania, nazywany także rekreacyjnym lub model wędkarski. W przypadku modeli rekreacyjnych sięga się zwykle po materiał PCV i pneumatyczną matę służącą jako podłoga. Można przebierać w bardzo lekkich pontonach, określanych mianem super light. Z kolei pontony wędkarskie mają panelowy podkład i sztywną podłogę, dodatkowe wyposażenie w postaci wioseł. Są bardzo wyporne i ładowne. Wybierając ponton rekreacyjny, trzeba mieć na uwadze to, z jakiego materiału został wykonany, jaka jest jego wytrzymałość. Znaczenie ma też kategoria żeglugi i konstrukcja. Naszej uwadze nie może umknąć kwestia rączek, tub, lista odbojowa, obecność silnika, podłoga. Dobrej jakości ponton wykonany jest z materiału o dużej gramaturze. Im jest ona wyższa, tym sprzęt jest bardziej wytrzymały. Gęstość tworzywa nie powinna być mniejsza niż 1000 g/m2.

ponton wędkarski

Jaki ponton wybrać? Sprawdź kategorię żeglugi

Kategoria żeglugi dotyczy tego, jakie sporty wodne będą wykonywane z tym pontonem. Te z kategorii D nadają się do pływania po rzekach, jeziorach i zatokach. Na wodach przybrzeżnych można pływać na pontonie z kategorii C. To samo dotyczy zalewów i rozległych zatok. W wyższych kategoriach można mówić już o sprzęcie specjalistycznym. Łatwe przenoszenie pontonu umożliwiają rączki zamontowane wewnątrz tub. Dobrej jakości ponton ma tuby skierowane równolegle do linii wody, co zwiększa stabilność sprzętu. Lista odbojowa musi być wykonana z wytrzymałego materiału, chronić należycie przed przedostaniem się wody do wnętrza pontonu. Powinien być też wyposażony w kilka komór powietrznych, co zapobiegnie zatonięciu. Droższe sprzęty wyposażone są w silnik.

Jaki ponton rekreacyjny się sprawdzi?

Ponton rekreacyjny, by pływanie nim było bezpieczne i komfortowe, obowiązkowo musi być dodatkowo wzmocniony. Większą odporność zapewnia zastosowanie siatki z poliestru o gramaturze co najmniej 1100 g/m2. Istotną kwestią jest też ciśnienie robocze (minimum 0,25 Bara), które ma wpływ na wytrzymałość pontonu rekreacyjnego i możliwość zamontowania do niego silnika. Pontony rekreacyjne i modele do wędkowania dostępne są we wszystkich kategoriach żeglugi. Oprócz wyżej wymienionych klas C i D, mamy do dyspozycji modele o klasie B, które umożliwiają pływanie po otwartym morzu. Z kolei klasa A dotyczy kategorii oceanicznej. Taki ponton poradzi sobie nawet z falami o wysokości powyżej czterech metrów.

ponton rekreacyjny

Co jeszcze mieć na uwadze, wybierając ponton do pływania?

Na uwadze należy mieć to, w jaki sposób wykonano podłogę w pontonie do pływania i jakiej jest ona jakości. Im będzie ona bardziej miękka, tym gorzej, gdyż przekłada się to na niższą wytrzymałość. Istotne jest dodatkowe wyposażenie pontonu rekreacyjnego  – wiosła, ławki, liny, specjalne uchwyty ułatwiające transport. Moc silnika pontonu – o ile kupujemy wariant z silnikiem – powinna być dobrana do indywidualnych potrzeb i preferencji. W przypadku małych i średnich akwenów sprawdza się silnik elektryczny, a przy bardziej wymagających warunkach spalinowy. Długość pontonu do pływania też ma znaczenie – optymalnym rozwiązaniem dla 2-3 osób będzie sprzęt trzymetrowy. Pontony morskie powinny być jeszcze dłuższe, bo są bardziej stabilne. O tym, jaki ponton na ryby wybrać, pisaliśmy już na blogu w innym artykule – zachęcamy do lektury.

Jakie pontony do pływania, rekreacji lub na ryby znajdują się w naszej ofercie? Są to propozycje sygnowane logo Solar Marine, np. Profesjonalny Ponton Pływacki Solar Marine. Zostały one wykonane z grubego i odpornego na uszkodzenia mechaniczne materiału, wyposażone w uchwyty pod montaż wędki i uchwyty na wiosła. Zaletą tych produktów jest stabilna i prawie nieuginająca się pod ciężarem użytkownika podłoga, wzbogacona o nowoczesne komory powietrzne. Są to komfortowe pontony rekreacyjne o szerokim zastosowaniu – można także nimi pływać po rzece lub innych zbiornikach wodnych lub wybrać się na wędkowanie.

Jaki ponton pływacki wybrać?

Najnowsze wpisy

Nasze produkty

Blog Primado – sprawdź, co nowego