Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

Rośnie liczba zwolenników poruszania się po zakorkowanym mieście jednośladami. Niekiedy inwestujemy w naprawdę porządny sprzęt o wartości kilku tysięcy złotych lub nawet wyższej. Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą? W najnowszym artykule odpowiadamy, a także radzimy, jak sprawdzić, czy rower jest kradziony.

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą? Najskuteczniejsze metody

Słowem wstępu przed konkretnymi metodami na to, jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą: warto wcielić w życie zasadę ograniczonego zaufania. Nawet widoczne miejsca, jak przestrzeń pod blokiem czy miejsce na rowery pod uczelnią, mogą być kuszące dla złodzieja, dlatego polecamy stosowanie zabezpieczeń także w pozornie bezpiecznych lokalizacjach, które nie są ogólnodostępne, jak piwnica czy miejsca monitorowane.

Jak skutecznie zabezpieczyć rower przed kradzieżą? Najczęściej wymienianym rodzajem zapięcia o najwyższej skuteczności są zapięcia typu U-lock o średnicy minimum 12 mm. 

Drugi sposób na to, jak skutecznie zabezpieczyć rower przed kradzieżą, to specjalne łańcuchy. 

Zapięcia U-lock oraz łańcuchy mogą być za ciężkie np. dla dziecka, lżejszą alternatywą są zapięcia rowerowe składane. Inny dodatek. w który warto zainwestować, szczególnie jeśli nasz rower ma drogie lub specjalistyczne opony, jest blokada na koło. Nawet jeśli złodziej sforsuje łańcuch czy zapięcie, nie będzie mógł tym rowerem odjechać.

Dużą popularnością za sprawą atrakcyjnej ceny i dużej dostępności, cieszą się linki rowerowe, jednak ich skuteczność jest nieporównywalnie niższa niż U-locków, dużo łatwiej je przeciąć. Inne akcesoria, służące do zabezpieczania roweru przed kradzieżą, to dźwiękowy alarm rowerowy (bezprzewodowy, na pilota i wiele innych wariantów) i blokada tarczy hamulcowej z alarmem. Istnieją też zabezpieczenia roweru nie jako całości, a poszczególnych jego części, np. do sztycy podsiodłowej wraz z siodełkiem.

Jak zabezpieczyć rower nie tylko przed złodziejami?

Myśląc o tym, jak zabezpieczyć rower, zapewne większość osób myśli o chronieniu swojego jednośladu przed złodziejami. Oczywiście jest to jeden z najpowszechniejszych problemów – szczególnie osób, które mają porządny lub drogi rower. Jednak istnieją też inne sytuacje, kiedy warto się zastanowić, jak zabezpieczyć rower. Jakich?

Jak zabezpieczyć rower w podróży?

Sporo osób podróżuje samochodem lub pociągiem, zabierając ze sobą swój jednoślad – np. na wczasy rowerowe czy aktywne, rodzinne wakacje. Jak zabezpieczyć rower w podróży? Na rynku dostępne są specjalne rozwiązania, takie jak pokrowce rowerowe – do bagażnika lub przewożenia roweru na zewnątrz (takie modele są wodoodporne oraz chroniące przed szkodliwym promieniowaniem UV).

Jak zabezpieczyć rower przed zimą?

Inaczej wygląda procedura, jak zabezpieczyć rower przed sezonem zimowym, gdy nie będzie on chwilowo używany. W tym wypadku przez zabezpieczenie rozumie się czyszczenie i konserwację różnych jego elementów, szczególnie tych ruchomych. Jeśli rower będzie przechowywany w miejscu zimnym i wilgotnym, np. w piwnicy czy na strachu, warto użyć specjalnego pokrowca, dzięki temu jego rama nie zardzewieje. Przed zimą można także oddać rower do serwisu, gdzie specjaliści sprawdzą poziom napompowania kół, zużycie różnych mechanizmów, hamulców, użyją smaru i oleju. Eksperci zalecają, by serwisować rower minimum raz do roku – pora przed zimą doskonale się do tego nadaje.

Każdy, kto rozgląda się za jednośladem dla siebie lub na prezent, zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty, podzielonej na przejrzyste kategorie: rowery miejskie, fat bike, rowery elektryczne i rowery górskie. 

Jak sprawdzić, czy rower jest kradziony?

Ostatnie zagadnienie, jakie opiszemy w tym artykule, to miniporadnik o tym, jak sprawdzić, czy rower jest kradziony. Sytuacje takie nie zdarzają się, gdy składamy zamówienie na nowy jednoślad w sklepie internetowym, jak nasz. Inaczej ta sytuacja wygląda, gdy planujemy zakup roweru np. na targowisku czy w serwisie z lokalnymi ogłoszeniami typu Gumtree lub OLX.

W takich sytuacjach pomocny będzie Krajowy Rejestr Rowerowy, czyli ogólnopolska baza rowerów, ale tylko pod jednym warunkiem: że rower został tam zarejestrowany (jest to darmowe) przed kradzieżą. By to zweryfikować, wystarczy wprowadzić numer seryjny ramy do bazy. Mając nawet tylko cień wątpliwości o pochodzeniu jednośladu, który planujemy zakupić, można wejść do tego rejestru online, by zweryfikować jego tożsamość. Ponadto rejestr ułatwia szybki zwrot skradzionego roweru, gdy ten zostaje odnaleziony. Wątpliwości powinna budzić wyjątkowo niska cena – kilku a nawet kilkunastokrotnie niższa niż nowy model lub naciski sprzedawcy, by jak najszybciej sfinalizować transakcję.

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

Najnowsze wpisy

Nasze produkty

Blog Primado – sprawdź, co nowego