Kierownice rowerowe – rodzaje i budowa

Producenci oferują przeróżne rodzaje kierownic rowerowych, ale przy wyborze nowych jednośladów bardzo mało osób zwraca uwagę na ten element, co jest bardzo dużym błędem. Niniejszy artykuł to doskonały wybór dla osób, które chcą poznać kierownice rowerowe i ich rodzaje, a także dowiedzieć się więcej w ich temacie: o średnicy, użytych do produkcji materiałach i innych zagadnieniach. Zapraszamy do lektury!

Co warto wiedzieć o kierownicach rowerowych i ich rodzajach?

W dzisiejszych czasach można wyróżnić przede wszystkim kierownice rowerowe w 2 rodzajach: proste i gięte. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, dlatego też warto zapoznać się z nimi, dzięki czemu łatwiej będzie wybrać odpowiedni dla siebie model.

Rodzaje kierownic rowerowych ze względu na ich materiał

Jeżeli chodzi o sam materiał, to na półkach sklepowych można znaleźć kierownice aluminiowe, stalowe i karbonowe. Najbardziej popularne są oczywiście kierownice aluminiowe, które wbrew pozorom są bardzo wytrzymałe. Jeżeli chodzi o stal, to stosowana jest ona głównie w popularnych BMX-ach. Najlepszym wyborem są oczywiście modele wykonane ze stali nierdzewnej. Osoby, które w pierwszej kolejności chcą odchudzić swój sprzęt, powinny postawić na kierownice karbonowe. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że włókno węglowe nie zapewnia tak dużej odporności na uszkodzenia mechaniczne. Warto to szczególnie przemyśleć jeśli wybiera się rower na długie trasy.

Kierownice rowerowe – rodzaje i opis

Kierownice rowerowe proste – jak sama nazwa wskazuje – są praktycznie proste. Niektórzy producenci stosują jednak niewielkie (5-stopniowe) wygięcie. Największą zaletą kierownic tego typu jest niewielka waga. Wynika to oczywiście z tego, że zawierają one zdecydowanie mniej materiału. Do plusów należy zaliczyć także bardzo wysoką wytrzymałość konstrukcji oraz przystępną cenę. Jeżeli chodzi o kierownice rowerowe gięte, to można wyróżnić kilka różnych modeli. Producenci oferują swoim klientom kierownice zjazdowe, turystyczne, szosowe oraz kierownice do wspomnianych powyżej rowerów typu BMX. Poszczególne modele różnią się między sobą przede wszystkim sposobem wygięcia.

Jaka długość kierownicy?

Wybierając kierownicę rowerową, warto także zwrócić uwagę na jej długość. Wybór konkretnej długości zależy tak naprawdę od indywidualnych potrzeb i wymagań każdego rowerzysty. Z praktycznego punktu widzenia warto dopasować długość kierownicy do rozpiętości ramion. Jeżeli chodzi o popularne rowery górskie to dostępne są one najczęściej z kierownicami o długości 56-66 cm. Mniejszą długość mają z kolei kierownice w rowerach szosowych. W tym przypadku dostępne są zazwyczaj modele od 40 do 44 cm. Warto wspomnieć także o tym, że praktycznie wszystkie kierownice można skracać. Jedynym wyjątkiem są kierownice dla rowerów szosowych.

Optymalna średnica kierownicy rowerowej

Kolejnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę, jest średnica kierownicy rowerowej. Producenci oferują głównie rowery z kierownicami o średnicy 25.4 mm oraz 31.8 mm. Mowa tutaj oczywiście o średnicy środkowej części kierownicy, którą mocuje się bezpośrednio do mostka. Inne średnice są zdecydowanie rzadziej spotykane, dlatego też najlepiej unikać je szerokim łukiem. Osoby, które nie wiedzą jakie kierownice rowerowe wybrać, mogą zawsze skorzystać z fachowego doradztwa.

Kierownice rowerowe - rodzaje i budowa

Najnowsze wpisy

Nasze produkty

Blog Primado – sprawdź, co nowego