Komfortowy rower terenowy – jaki wybrać?

Jazda po trudnym terenie wymaga doboru odpowiedniego sprzętu. Nie tylko ważne jest to, by rower potrafił gładko pokonywać różne wzniesienia i nierówności, ale też by rowerzysta zbytnio się nie namęczył podczas jazdy po takich trasach. Najlepszym wyborem do wymagającej jazdy zdaje się być rower fatbike. Jednak który model będzie tym najbardziej odpowiednim – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Czy wielkość opon roweru fatbike ma znaczenie?

Decydując się na fatbike trzeba mieć tę świadomość, że jest to rower z grubymi oponami. Większe opony to komfortowa jazda nawet w najtrudniejszych warunkach. W sprzedaży dostępne są modele, które nie mają dętek a uszczelniacz. Takie rozwiązanie sprawia, że rower jest lżejszy. Za lepszą przyczepność do podłoża odpowiadają również opony, a konkretnie niskie ciśnienie – zatem w przeciwieństwie do tradycyjnych górali, czy rowerów miejskich – im opona jest bardziej „sflaczała”, tym lepiej – niedopompowane opony gwarantują dobrą amortyzację i bezpieczeństwo (sprawdź, jak napompować rower). Ciśnienie w oponach fat bike’a nie powinno w związku z tym przekraczać 2 barów. Oprócz wielkości opon ważne jest też wspomaganie w postaci napędu elektrycznego. Warto wziąć pod uwagę właśnie taki model, jeśli preferuje się jazdę po najbardziej wymagających szlakach.

Fatbike – jaka konstrukcja jest najlepsza?

Wybierając ten typ roweru, najlepiej zdecydować się na komponenty najlepszej jakości, zwłaszcza, jeśli zależy nam na tym, by wykorzystać w pełni jego potencjał na trasach, do jakich został stworzony. Rowery na szerokich oponach mają znacznie szerszą ramę, niż na przykład modele górskie, czy crossowe. Wiąże się to również z innym rozstawieniem korby, pedałów i widelców. W niektórych fat bike’ach rozstawienie to jest jednak zdecydowanie za szerokie. Można się o tym przekonać już wtedy, gdy siada się na siodełku – jest to bardzo niewygodny układ. Ponadto im szersze jest rozstawienie, tym bardziej obciążają się stawy kolanowe, a jazda wymaga od rowerzysty znacznie większego wysiłku fizycznego.

Jak dobrać rower z grubymi oponami do konkretnej osoby?

Najlepszym sposobem na dopasowanie fatbike’a do siebie, jest wizyta w sklepie, który ma szeroki wybór tych modeli. Siadając na kilku rowerach o różnych rozmiarach, będzie można stwierdzić, na jakim z nich czujemy się najbardziej komfortowo. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, zawsze można posłużyć się gotowymi tabelami, gdzie bierze się pod uwagę długość nogi od wewnętrznej strony. Dla osób, które nie miały wcześniej styczności z tego rodzaju rowerami, najlepszy będzie fat o lżejszej konstrukcji. Tym bardziej że podczas jazdy wkłada się więcej siły, niż wtedy, gdy na przykład jeździ się modelem MTB.

O czym jeszcze pamiętać przed zakupem fatbike’a?

W czasie jazdy ważne jest poczucie bezpieczeństwa, komfort i ograniczenie wysiłku fizycznego. Duże znaczenie ma więc model silnika, w jaki jest wyposażony fatbike, a także rodzaj hamulców i przerzutek. Najlepiej zdecydować się na takie elementy, które będą niezawodne w różnych warunkach atmosferycznych i na trudnych, błotnistych lub zaśnieżonych trasach. W wymagającym środowisku przydaje się też przednia amortyzacja, by można było bezpiecznie pokonywać przeszkody z większą prędkością.

Sprawdź również inne modele jednośladów z naszej oferty: rowery górskie i rowery miejskie.

Komfortowy rower terenowy – jaki wybrać?

Najnowsze wpisy

Nasze produkty

Blog Primado – sprawdź, co nowego