Pranie plecaka – skuteczne i efektywne metody

Można powiedzieć, że plecaki od zawsze towarzyszą nam w życiu. Pierwszy plecak pojawił się u nas zapewne jak poszliśmy do przedszkola. Następnie spędził z nami długie lata w szkole. Ale na tym nasze drogi się nie kończą. Z niektórymi jest dalej na studiach albo w pracy. Plecak zabieramy również na trening lub na piesze wędrówki i inne podróże. Tak naprawdę plecak może nam służyć w każdej, codziennej sytuacji. Zaczynając od wyjścia na zakupy, kończąc na wyjściach ze znajomymi, gdzie zabieramy ten bagaż ze sobą w celu schowania potrzebnych rzeczy.

Jednak przez tak częste użytkowanie plecaki szybko się brudzą. Dlatego pojawia się pytanie: czy można prać plecaki? Odpowiedź wydaje się być oczywista. Wiadomo, że jak coś się pobrudzi to możemy to jakoś wyczyścić. Jednak pranie plecaka nie jest takie proste. Niestety nie możemy go po prostu wrzucić do pralki. Musimy się nim zająć osobiście, piorąc go ręcznie.

Rodzaje plecaków

Istnieje kilka rodzajów plecaków. A to wszystko zależy od tego, do czego plecak jest przeznaczony. Możemy wyróżnić przede wszystkim plecaki szkolne, tornistry, plecaki sportowe, plecaki miejskie i plecaki turystyczne. Plecak wyróżniamy też ze względu na komory, czyli: plecaki jednokomorowe, plecaki dwukomorowe i plecaki trzykomorowe. Bardzo popularny jest też plecak vintage. Jest nim tak duże zainteresowanie szczególnie ze strony licealistów i studentów. Traktujemy go bardziej jako dodatek do stylizacji niż jako jego główne przeznaczenie.

Kolejnym przykładem jest plecak na kółkach. Jest to dobra alternatywa dla uczniów szkoły podstawowej, którzy muszą nosić dużo książek. Dzięki kółkom mogą ciągnąć plecak za sobą, oszczędzając w ten sposób swój kręgosłup. Wyróżniamy też plecak wycieczkowy. Jest on niewielki i lekki o prostej konstrukcji przeznaczony do przechowywania drobnych przedmiotów.

Istnieje również plecak przedszkolny, który jest zdecydowanie mniejszy od szkolnego. Przeznaczony jest dla najmłodszych dzieci. Warto wyróżnić też elegancki plecak biznesowy, który jest głównie adresowany do osób pracujących i studentów. Ostatnim plecakiem, który wyróżnimy jest plecak na laptop.

Poza plecakami, polecamy także inne produkty z kategorii Sport i turystyka

Pranie plecaka – jak usuwać zabrudzenia?

Już wiesz jakie są popularne rodzaje plecaków. Teraz dowiesz jak usuwać z nich zabrudzenia. Niestety pranie plecaka w pralce zazwyczaj nie wchodzi w grę. Ponieważ mogłoby to uszkodzić bęben pralki, jak i sam plecak. Dlatego zalecane jest pranie ręczne. Bez obaw! Nie jest to tak czasochłonne jak mogłoby się wydawać. Możesz prać plecak w wodzie ze środkiem myjącym. Jeśli chodzi o jego suszenie to tak jak w przypadku prania w pralce, suszenie w suszarce elektrycznej również nie jest wskazane, ponieważ może się zdeformować. A więc jak suszyć nasz plecak? Otóż, wystarczy, że wywiesimy go w przewiewnym miejscu. Jednak należy pamiętać, aby nie wystawiać plecaka bezpośrednio na ekspozycję słoneczną, gdyż to może go odbarwić. Plecak podczas suszenia najlepiej zostawić otwarty. Jak widać pranie plecaka to nic trudnego i każdy bez trudu sobie z tym poradzi!

Pranie plecaka turystycznego i trekkingowego

Zastanawiałeś  się czym się różni plecak turystyczny od plecaka trekkingowego? Tak właściwie te plecaki to ta sama konstrukcja. Najczęściej wykorzystuje się je przy wycieczkach górskich. Plecaki trekkingowe czy turystyczne mogą mieć różną budowę i szeroką gamę funkcjonalnych dodatków, jednak zawsze powinniśmy zwracać uwagę na rodzaj i długość systemu nośnego wraz z rodzajem wentylacji, rozkład komór i kieszeni, generalną pojemność, wygodę pasa biodrowego i zabezpieczenie przed wodą. To my sami musimy zdecydować, która opcja będzie dla nas bardziej odpowiednia. Dużo zależy od miejsca, w które się wybieramy. Musimy się dostosować do warunków podróży.

Ale przechodząc do meritum – jak wygląda pranie plecaka turystycznego i trekkingowego? Nic bardziej prostszego! A to wszystko dzięki wysokiej jakości materiałów przystosowanych do częstego czyszczenia. Podobnie jak inne plecaki, także te modele nie powinno się wrzucać do pralki, nawet w trybie prania ręcznego. Bęben może nawet trwale uszkodzić plecak lub naruszyć jego wodoodporną strukturę. Także w tym wypadku najlepiej regularnie i na bieżąco usuwać wszelkie zabrudzenia. Po każdym kempingu czy zdobyciu górskiego szczytu zalecane jest, by porządnie wyczyścić plecak, buty i inne akcesoria – będą gotowe na kolejną wyprawę!

Pranie plecaka - skuteczne i efektywne metody

Najnowsze wpisy

Nasze produkty

Blog Primado – sprawdź, co nowego