Rodzaje rowerów z naszej oferty i ich przeznaczenie

Jakie są popularne rodzaje rowerów i do jazdy po jakich nawierzchniach najlepiej się nadają? Przedstawiamy krótki przewodnik po dostępnych w asortymencie sklepów i e-sklepów jednośladach wraz z wyjaśnieniem, gdzie można nimi jeździć i na jakich trasach. Na końcu artykułu wymieniamy też inne, mniej popularne rodzaje rowerów, których zakup także warto rozważyć.

Rodzaje rowerów – przegląd popularnych modeli

Jakie rodzaje rowerów można znaleźć na wirtualnych i stacjonarnych półkach sklepów? Obecnie ich podział przedstawia się następująco:

  • rowery elektryczne – rower, który nie jest napędzany wyłącznie siłą ludzkich mięśni, ale dodatkowo także niewielkich rozmiarów silnikiem, jest coraz popularniejszy. Można się nim łatwo i szybciej poruszać nawet na długie dystanse. Warto w tym miejscu dodać, że w Polsce obowiązuje ograniczenie prędkości – rowerem elektryczny nie wolno poruszać się szybciej niż 25 kilometrów na godzinę,
  • fat bike – te rowery na charakterystycznych grubych i szerokich oponach prawdopodobnie wywodzą się ze Stanów Zjednoczonych, gdzie zostały zaprojektowane do jazdy po głębokich, pustynnych piaskach. Na gruncie polskim są stosowane do jazdy po śniegu, błocie i w innych ekstremalnych warunkach, którym nie sprosta klasyczny model roweru. W naszej ofercie znajdują się fatbike’i z kołami o średnicy 26 cali – idealne dla nastolatków i osób dorosłych o wzroście poniżej 170 cm wzrostu,
  • rowery górskie (MTB) – już sama nazwa sugeruje ich przeznaczenie. Rowery MTB, czyli Mountain Terrain Bike, zostały stworzone do jazdy po trudnym podłożu oraz w długie trasy. Takie modele odróżniają się od innych: miejskich czy do rekreacyjnej jazdy, skuteczniejszą amortyzacją wstrząsów, doskonałą przyczepnością opon i działającymi nawet w najtrudniejszych warunkach hamulcami,
  • rowery miejskie – takie modele idealnie nadają się do jazdy po mieście po ścieżkach, chodnikach i asfalcie. Z reguły są o jednoślady z wygodną ramą typu damka, szeroką kierownicą i siodełkiem, dzięki temu jazda jest bardzo komfortowa. Koła bez trudu pokonają drobne przeszkody czy wyższy krawężnik, a hamulce (najczęściej typu V-brake) zapewnią bezpieczeństwo i błyskawiczne działanie, gdy zachodzi taka potrzeba.

Inne rodzaje rowerów

Wymienione powyżej propozycje nie są oczywiście jedynymi, dostępnymi w sprzedaży rodzajami rowerów. Na rynku rozwiązań dla cyklistów jest całe mnóstwo innych propozycji. Jakich?

BMX – rozwinięcie tego skrótu to pochodzący z języka angielskiego zwrot bicycle motocross. BMX to bardzo charakterystyczny rower na małych kołach, służący do poruszania się, ale też wykonywania trików na rampach i w przestrzeni miejskiej. Najczęściej spotykane modele mają koła 20 lub 24-calowe, ale istnieją też inne (dla dzieci i dorosłych). Konstrukcja BMX-ów jest mocno uproszczona, rama lekka i dodatkowo wzmocniona, nie ma przerzutek ani amortyzatorów.

Wśród innych rodzajów rowerów, spoza naszej oferty, na uwagę zasługują także modele crossowe. Co to za jednoślady i czym się wyróżniają? Zastosowanie tego rodzaju jednośladu to jazda po asfalcie i szutrze, Rowery crossowe są uniwersalne i lekkie, łączą w sobie cechy modelu MTB, szosowego i trekkingowego.

Czym charakteryzuje się kolejny popularny wariant jednośladu, czyli rower trekkingowy i jakie jest jego zastosowanie?  Z definicji model ten jest przeznaczony do uprawiania zaawansowanej turystyki rowerowej oraz przemierzania  długich (nawet wielodniowych) tras. Rowerem trekkingowym można przemierzać drogi asfaltowe i inne, nieutwardzone nawierzchnie. Podróżowanie modelem trekkingowym odbywa się w wygodnej, wyprostowanej pozycji siedzącej. Co istotne w wypadku rowerów crossowych z reguły są one bogato wyposażone (w lampki, błotniki dynamo czy bagażnik), dlatego są chętnie wybierane jako jednoślady do pracy lub szkoły, gdy mamy do zabrania dużo rzeczy (można je umieścić w sakwie rowerowej).

Kolejna propozycja, znajdująca się na liście popularnych rodzajów rowerów, to rower damski, potocznie nazywany damką. Rowery dla kobiet mają obniżoną górną część ramy, szersze siodełko, węższą kierownicę. Takim jednośladem można jechać w pozycji wyprostowanej, co wyróżnia go od modeli typowo męskich.

Jakie są jeszcze rodzaje rowerów, których próżno szukać w naszej ofercie? Modele profesjonalne, dla zawodowych grup kolarskich do uprawiania kolarstwa zawodowego. W przypadku wyścigów rangi światowej czy europejskiej, typu Tour The Pologne, z reguły kolarze korzystają z rowerów przygotowanych na indywidualne zamówienie. Każdy ich element jest szyty na miarę. Producenci profesjonalnych rowerów dokładają starań, by zmniejszać wagę ramy – im jest ona niższa, tym większą przewagę może zdobyć kolarz nad konkurentem.

Sprawdź także, jakie produkty w kategorii Sport i turystyka czekają w naszym wirtualnym asortymencie i zamów coś wygodnie bez wychodzenia z domu.

Rodzaje rowerów z naszej oferty i ich przeznaczenie

Najnowsze wpisy

Nasze produkty

Blog Primado – sprawdź, co nowego