Rozmiary opon rowerowych. Jak czytać i dobierać?

Na półkach sklepowych dostępne są opony rowerowe o średnicy 10-29 cali. W tym zakresie można wybrać wysokiej jakości opony do rowerów dla dorosłych i dzieci. Warto wspomnieć także o tym, że niektórzy producenci mogą podawać rozmiary opon do roweru w milimetrach albo w tzw. “systemie francuskim”. Niniejszy artykuł to idealny wybór właśnie dla tych osób, które w najbliższym czasie planują zakup nowych opon do roweru, ale niestety nie mają zielonego pojęcia na jaki rozmiar warto postawić.

System calowy a metryczny – co warto wiedzieć?

W polskich sklepach rowerowych stosuje się głównie system calowy, w którym to szerokość opon i średnica zewnętrzna podawana jest zawsze w calach. W przypadku oznaczenia 26″ x 2,25″ mamy oczywiście do czynienia z oponami o średnicy 26 cali i szerokości 2,25 cala. Rowery górskie stosują zapis tego typu. Jeżeli producent podaje oznaczenia typu 700 x 40C, to wówczas mamy do czynienia z systemem metrycznym (francuskim). W tym przypadku pierwsza cyfra oznacza oczywiście przybliżoną średnicę zewnętrzną opon, a druga liczba informuje o samej szerokości. Podawane wymiary są oczywiście w milimetrach. Warto wspomnieć także o tym, aby zwrócić uwagę na literę na końcu. Pamiętać należy o tym, że opony 700x40A, 700x40B albo 700x40C różnią się między sobą średnicą wewnętrzną, dlatego też nie pasować będą na identyczną obręcz.

System ETRTO

Powyżej opisane systemy mogą wprowadzić bardzo duże zamieszanie zwłaszcza, że na rynku dostępnych jest wiele rozmiarów. Aby ułatwić zakup opon rowerowych wprowadzono ujednolicony system ETRTO (ang. European Tyre and Rim Technical Organisation). W systemie tym podawana jest jedynie średnica wewnętrzna opony i jej szerokość. Obie wielkości podawane są w milimetrach, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej jest wybrać odpowiednie opony. Przykładowe opony o zapisie 40-559 informują klientów, że mają do czynienia z oponami o szerokości 40 mm i wewnętrznej średnicy 559 mm.

Jak dokładnie sprawdzić rozmiary opon rowerowych?

Aby sprawdzić rozmiar opon warto spojrzeć na boczną ściankę ogumienia. To właśnie tutaj powinny znajdować się odpowiednie cyfry, dzięki którym będzie można ustalić rozmiar opon rowerowych. Problem z odczytaniem wartości, może pojawić się w przypadku starszych opon. W takiej sytuacji warto obstawić najczęściej stosowane modele. Najbezpieczniejszym wyborem będą opony rowerowe 26 cali (559 mm) oraz opony rowerowe 28 cali (622 mm). Jeżeli nie można odczytać zapisanych wartości z ogumienia, to jedynym rozwiązaniem jest skorzystanie z miarki i dokonanie precyzyjnego pomiaru.

Jak dobrać opony?

Porównując rozmiary opon rowerowych warto upewnić się, czy zmieszczą się one w naszym jednośladzie. Pamiętać należy o tym, że wraz ze wzrostem szerokości opon, automatycznie wzrasta także ich wysokość. Niektóre opony stają się także wyższe wtedy, gdy zamiast gładkich modeli dobierze się opony z dość wyraźnymi klockami bieżnika. Zbyt szerokie albo zbyt wysokie opony mogą niestety ocierać o przednią przerzutkę albo błotnik. Problemy pojawiają się przede wszystkim w przypadku rowerów szosowych, gdzie zbyt szeroki opony, mogą po prostu nie zmieścić się do szczęk. Osoby, które nie wiedzą jaką szerokość i wysokość opon wybrać, powinny skorzystać z fachowego doradztwa sprzedawcy. Warto również podpytać, jak napompować rower i opony aby ich nie uszkodzić.  Na samym końcu warto wspomnieć o tym, że opony rowerowe o tej samej szerokości, mogą nieco różnić się między sobą. Wynika to nie tylko z zastosowania nieco innego bieżnika, ale również z powodu odmiennego ciśnienia albo zastosowania przez producenta innego materiału do produkcji opon.

Rozmiary opon rowerowych. Jak czytać i dobierać?

Najnowsze wpisy

Nasze produkty

Blog Primado – sprawdź, co nowego