Sposoby na spokojny sen dziecka

Jak dbać o noworodka w odpowiedni sposób? Każde dziecko potrzebuje między innymi snu, w przypadku którego liczy się nie tylko ilość, ale przede wszystkim jakość. Niestety niektóre pociechy maja problemy z zasypianiem, częstym wybudzaniem się, przez co staja się marudne i bardziej podatne na wszelkiego rodzaj infekcje. Każdy rodzic pragnie dla swojego podopiecznego wszystkiego co najlepsze, dlatego warto dołożyć wszelkich starań do zapewnienia mu komfortowych warunków do zdrowego snu.

Zdrowy sen dziecka – jak o to zadbać?

W przypadku najmłodszych dzieci trzeba liczyć się z tym, że nie będą one na początku przesypiały całej nocy, ale wybudzały się co parę godzin. Ich sen trwa najczęściej nie dłużej niż dwie, maksymalnie trzy godziny. Pobudki mogą być jeszcze częstsze, co z pewnością jest uciążliwe dla rodzica, który zostaje wybity z dobowego rytmu dnia. Rzadko kiedy niemowlę potrafi samodzielnie usnąć po przebudzeniu się, zawsze coś mu nie pasuje i przeszkadza. Jeśli chcemy uniknąć takich nocnych pobudek lub zredukować je do minimum, należy wyeliminować przyczyny odpowiadające za wybudzanie ze snu. Przyjrzeć należy się temu, w jakich godzinach usypiamy pociechę, najlepiej robić to około 22. Unikać powinno się nadmiaru bodźców i zbyt dużego zmęczenia, co tylko utrudni zaśnięcie i przełoży się na niespokojny sen. Zadbać powinno się o stworzenie odpowiednich warunków w pokoju dziecięcym. Nie może być w nim zbyt gorąco ani za zimno. Optymalna temperatura to 18–20°C. Ostrożność zachować trzeba ze światłem i dźwiękami. Ważne będzie też to, aby przewietrzyć dobrze pomieszczenie, co zapełni bardziej komfortowy sen.

Materac w łóżeczku powinien być średnio twardy, zapewniający optymalne podparcie ciału. Odradza się stosowania poduszki pod głowę. Warto założyć na szczebelki łóżeczka ochraniacze, które zredukują dodatkowe bodźce oraz zainwestować w szumisia, czyli pluszową przytulankę, która działa uspokajająco na maluszka. Zabawka ta może wysyłać dźwięki bijącego serca, biały szum. Trzeba pamiętać o tym, że nawet najwygodniejsze łóżeczko i przyjemnie miękkie zabawki dla dziecka obok na nic się nie zdadzą, jeśli położymy dziecko z pustym żołądkiem. Powinno być syte, co przełoży się na spokojniejszy i dłuższy sen. Kolejną kwestią będzie dobór odpowiedniego ubrania. Sprawdzi się elastyczne body z długim rękawem na zatrzaski i śpioszek ze stópkami – bez żadnych zbędnych elementów typu guziki czy nadruki. Dopilnować powinno się także prawidłowo zapiętej pieluszki – nie może być zbyt mocno ściśnięta ani za luźna.

W świecie kolorowych snów

Dziecko nie będzie mogło spokojnie spać przy niedrożnym nosie, co utrudni mu oddychanie. Należy sprawdzić przed położeniem malca, czy ma czysty nos. Świetnym trikiem będzie przygotowanie relaksującej kąpieli przed nocnym wypoczynkiem, z dodatkiem uspakajającego olejku eterycznego lawendowego. Do tego warto dołączyć rozluźniający masaż pleców po kąpieli. Świetnym gadżetem, który pomoże w zasypianiu, jest bujaczek leżaczek. Zapewnia on wygodę i bezpieczeństwo, posiada automatyczny system bujania, co ułatwia życie także rodzicom. Nowoczesne bujaczki wyposażone są w liczne funkcje – czasomierz, różne tryby bujania i wibracji, melodie i dźwięki natury. Wszystko to podnosi komfort snu i przyspiesza proces zasypiania. Najmłodsze pociechy bardzo lubią być otulane ciepło przed snem czymś miękkim i ciasnym, niczym w łonie matki. Poczucie bezpieczeństwa działa uspokajająco. Warto nawet zainwestować w specjalny otulacz.

Ważną kwestią przed położeniem dziecka spać jest zadbanie o jego wyciszenie. Odpuścić należy sobie wtedy zabawę i telewizję. Ważne będzie też stopniowe zmniejszanie liczby i skracanie czasu drzemek w ciągu dnia. Ostatnia powinna mieć miejsce maksymalnie wczesnym popołudniem, nie wieczorem. Dziecko musi mieć czas, aby się zmęczyć bo bez tego trudno będzie mu zasnąć, stanie się marudne. Wcześniej wspomniane było o odpowiednim zapięciu pieluszki, ale równie ważne będzie jej zmienienie przed snem. Oczywiście należy zrobić to tylko wtedy, gdy jest ona rzeczywiście mokra. Sucha pieluszka zapobiegnie wybudzaniu się dziecka ze snu.

Sposoby na spokojny sen dziecka

Najnowsze wpisy

Nasze produkty

Blog Primado – sprawdź, co nowego