Wanna czy prysznic?

Jednym z odwiecznych pytań, jakie trapi osoby wykańczające mieszkania lub planujące generalny remont łazienki, jest: wanna czy prysznic? W najnowszym wpisie przedstawimy zalety i wady każdego z tych rozwiązań.

Wanna czy prysznic? Zalety i wady prysznica

Jeśli chodzi o zalety prysznica, to na pewno w pierwszej kolejności należy zaznaczyć dużo mniejsze zużycie wody niż w przypadku wanny. Szacuje się, że zużywa się jej niemal dwukrotnie mniej, regularnie biorąc prysznic niż korzystając z wanny. Koszty są niższe, ale tylko pod warunkiem, że prysznic nie trwa długo – przy kilku minutach jest to bardziej opłacalne, ale już kilkunastu czy kilkudziesięciu niekoniecznie, szczególnie gdy ciągle, nieprzerwanym strumieniem leje się woda.

Inna zaleta prysznica? Można wziąć szybki prysznic, gdy nie ma czasu na kąpiel – po pracy w upalny dzień czy pracach w przydomowym ogrodzie. Pod prysznicem można też szybko przepłukać brudne buty lub dłonie po spacerze, zakurzone liście kwiatów i wiele innych. Słuchawka prysznicowa pozwala precyzyjnie manewrować i kierować strumień wody w dokładnie to miejsce, które chcemy oczyścić.

Kolejna mocna strona prysznica to aspekt ekologiczny. Niedobory wody i susze to coraz powszechniejsze zjawiska na świecie. Coraz więcej osób stara się oszczędzać przeróżne zasoby, w tym także wodę. Prysznic zużywa znacznie mniej wody niż wanna, więc to naturalny wybór dla każdego, komu nieobcy jest stan środowiska naturalnego.

Jest jeszcze aspekt higieniczny – pod prysznicem na bieżąco spłukuje się mydliny, brud i pot, dzięki czemu nie osadzają się na naszej skórze, co jest możliwe podczas moczenia się w wannie. Z prysznica łatwiej korzysta się osobom starszym lub o ograniczonej sprawności ruchowej.

Poza wieloma zaletami, prysznic ma też wady. Jakie? Trudno wykąpać pod nim małe dziecko, dużo łatwiej robić to w wannie. Rozwiązanie jest proste – wystarczy postawić na kabinę prysznicową, która ma głęboki brodzik, da się w niej wykąpać malucha, a także psa lub kota. Pod prysznicem nie można się położyć, a dla wielu osób relaks w gorącej pianie i wannie wypełnionej niemal po brzegi to nagroda po trudach dnia, doskonały pomysł na relaks i domowe SPA. Mimo, że prysznic zajmuje mniej miejsca niż wanna, to może się okazać, że model z zamykanymi drzwiami po prostu się nie zmieści na danym metrażu.

Wanna czy prysznic? Mocne i słabe strony wanny

Jakie są zalety wanny? Nowoczesne wanny mają sprytnie wbudowane półki, nawet w niewielkiej łazience można na nią postawić, bo będzie w niej dodatkowa przestrzeń do przechowywania kosmetyków, ręczników itp. Wanna oznacza relaks, możliwość położenia się, drzemki, a nawet czytania w niej książek. Łatwiej utrzymać ją w czystości niż prysznic, wanna ma gładką powierzchnię, z której szybko usuwa się wszelkie osady z mydła i innych, używanych do mycia kosmetyków. Prysznic to dużo większa powierzchnia do czyszczenia, przez co sprzątanie łazienki pochłania dużo więcej czasu. Nowoczesne wanny są pięknymi elementami wnętrza. na topie są modele wolnostojące o linii inspirowanej latami 70. i 80. lub antykami.

Wady wanny? Zajmuje więcej miejsca niż kabina prysznicowa, w mikroskopijnych łazienkach – np. w blokach – może się po prostu nie zmieścić. Zużywa więcej wody, nietrudno lać jej bardzo dużo, szczególnie podczas długiej kąpieli w wannie, kiedy trzeba kilka razy wymienić wodą na gorącą. W teorii z wanny trudniej korzysta się seniorom i osobom o ograniczonej sprawności ruchowej, ale jest na to rozwiązanie: wystarczy zainwestować w wannę ze specjalnym siedziskiem.

Wanna czy prysznic – a może 2w1?

Wanna z prysznicem to ciekawa alternatywa. nie trzeba zatem wybierać pomiędzy nimi, bo można mieć sprytne i funkcjonalne 2w1. Do niedawna wanna z prysznicem była rozwiązaniem,na które zdecydowali się posiadacze niewielkich łazienek. Obecnie trend ten jest coraz lepiej widoczny także w pomieszczeniach o znacznie większym metrażu. To udany kompromis, by każdy z domowników – zarówno fan prysznica, jak i miłośniczka wanny – mogła oddawać się kąpieli w preferowany przez siebie sposób. By woda nie rozchlapywała się na boki, warto zainwestować w parawan nawannowy lub inne rozwiązanie, które spełnia dokładnie taką samo zadanie, co zasłonka prysznicowa.

W naszym asortymencie znajduje się wiele rozwiązań do łazienki – zachęcamy do sprawdzenia nowoczesnej baterii łazienkowej umywalkowej i innych modeli, znajdujących się w kategorii Wyposażenie oraz Baterie prysznicowe.

Co wybrać – wannę czy prysznic?

Zarówno wanna, jak i prysznic mają sporo atutów. Wybór pomiędzy jednym z nich rozgrywa się najczęściej na zasadzie osobistych preferencji, a także tego, jak dużą mamy łazienkę. Do małych lepiej sprawdzi się prysznic, a do średnich lub dużych wanna. Ciekawym rozwiązaniem, łączącym w sobie zalety wanny i prysznica, jest wanna z prysznicem lub prysznic z tak głębokim brodzikiem, że da się w nim kąpać noworodka.

Wanna czy prysznic?

Najnowsze wpisy

Nasze produkty

Blog Primado – sprawdź, co nowego