Kamera cofania czy czujnik parkowania - co wybrać?

Nowoczesne technologie wykorzystywane są praktycznie w każdej branży i nie inaczej jest również w przypadku motoryzacji. Jeszcze kilka lat temu podczas parkowania i cofania kierowcy mogli polegać jedynie na swoich umiejętnościach. W dzisiejszych czasach sytuacja wygląda nieco inaczej. Z roku na rok coraz więcej nowoczesnych aut wyposażonych jest w kamery cofania i czujniki parkowania. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, dlatego też warto dokładnie zapoznać się z nimi, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie dokonać wyboru. Niniejszy artykuł jest doskonałym wyborem dla tych kierowców, którzy zastanawiają się nad czujnikiem parkowania albo kamerą cofania, ale niestety nie mają zielonego pojęcia, na które rozwiązanie postawić.

Kamera cofania - jakie zalety i wady

Największą zaletą nowoczesnych kamer cofania jest przede wszystkim to, że wbrew pozorom są to bardzo tanie akcesoria samochodowe. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że praktycznie każdy kierowca może pozwolić sobie na zakup profesjonalnej kamery cofania. Opisując największe zalety warto wspomnieć także o prostym montażu. Kamera cofania podłączenie zajmuje kilka minut i z zadaniem tym poradzi sobie każdy kierowca. Tego typu dodatek jest doskonałym wyborem przede wszystkim dla tych osób, które mają mniejszy lub większy problem z parkowaniem. Niestety w większych miastach bardzo trudno jest znaleźć wolne miejsce do zaparkowania, dlatego też w niektórych sytuacjach kamera cofania na lusterko może okazać się naprawdę bardzo pomocna.

kamera cofania

Czujniki parkowania - co warto wiedzieć?

Jeżeli chodzi o czujniki parkowania, to w nowszych autach są one praktycznie standardem. Fabrycznie nowe samochody mają zamontowane niezawodne czujniki parkowania nie tylko z przodu, ale również z tyłu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby dokupić czujniki parkowania do aut, które ich nie posiadają. W dużej mierze to właśnie akcesoria samochodowe pozwalają na uniknięcie wielu nieprzyjemnych otarć i kolizji przy parkowaniu i nie tylko. Mechanizm działania czujników cofania opiera się na sensorach, które reagują na fale ultradźwiękowe odbijające się automatycznie od pobliskich przeszkód. Natężenie charakterystycznego dźwięków stopniowo zwiększa się, gdy nasze auto zbliżać będzie się do przeszkody.

Co wybrać?

Wybór konkretnego rozwiązania w dużej mierze zależy od indywidualnych preferencji każdego kierowcy. Pamiętać należy jednak o tym, że czujniki parkowania spełniać będą swoje podstawowe zadania nawet wtedy, gdy będą zabrudzone. Porządne czujniki działać będą zarówno w dzień, jak i w nocy przy każdych warunkach atmosferycznych. Niestety problemy mogą pojawić się w przypadku kamery cofania. Jak łatwo się domyślić przy niekorzystnej pogodzie pomoc kamery, może być naprawdę mało użyteczna. Warto to przemyśleć planując długą podróż autem.

Na rynku istnieje wiele ciekawych możliwości jeśli chodzi akcesoria do samochodów. Wybierając się w podróż samochodem warto również zainwestować w lokalizator GPSspecjalny bagażnik dachowy czy akumulator do samochodu.

Jaka kamera cofania jest dobrym wyborem?

Jeżeli chodzi o kamery cofania, to na rynku można znaleźć modele uniwersalne, które pasować będą do praktycznie każdego auta, jak i również modele dedykowane, które jak sama nazwa wskazuje wyprodukowane są pod konkretną markę auta. Uniwersalna kamera cofania z czujnikami jest tańszym rozwiązaniem, ale niestety w wielu przypadkach niezbędne jest wiercenie w karoserii. Droższym rozwiązaniem są oczywiście dedykowane kamery cofania, ale dzięki nim można uniknąć wiercenia. Kamery tego typu bardzo często umieszczane są w trzeciej lampie STOP albo w klamce bagażnika. Dla wielu kierowców ciekawym rozwiązaniem może okazać się także lusterko kamera cofania. Jest to bardzo ciekawa alternatywa dla tradycyjnych kamer cofania. Jak sama nazwa wskazuje obraz z kamery cofania wyświetlany jest automatycznie na lusterku wewnątrz samochodu. Godne polecenia są przede wszystkim te kamery, które wyposażone są w parking monitor. Program ten automatycznie uruchomi nagrywanie kamery, gdy dojdzie do aktu wandalizmu albo parkingowej stłuczki. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć