Jaki akumulator do samochodu wybrać?

Chyba każdy kierowca doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że samochód to naprawdę skomplikowana maszyna. Posiada wiele systemów i układów zapewniających nie tylko możliwość jazdy, ale również bezpieczeństwo i komfort. Żeby jednak wszystko to mogło działać i poprawnie funkcjonować, samochód musi być wyposażony w odpowiedni zasób energii. Problem tylko w tym, że mało kto wie, jaki akumulator do samochodu wybrać i czym się kierować podczas jego wyboru. .

Dlaczego akumulator jest tak ważny?

Żeby móc zrozumieć, jaki akumulator do auta osobowego wybrać, najpierw trzeba zdać sobie sprawę z tego, czym on tak naprawdę w ogóle jest, a także jakie jest jego znaczenie w aucie. Samochód to maszyna, która potrzebuje energii elektrycznej do swojego działania. Bateria musi zasilać komputer pokładowy oraz poszczególne urządzenia, takie jak radio czy też klimatyzacja. Rzecz jasna energia elektryczna musi być również użyta do rozruchu silnika. Wszystkie te zadania realizuje akumulator, który jednocześnie musi charakteryzować się odpowiednimi cechami, aby móc poprawnie działać z danym autem. Dobrze dopasowany i naładowany akumulator jest niezbędny, by można było uruchomić silnik auta.

Jaki akumulator do samochodu wybrać i na co zwrócić uwagę?

Jakie są kluczowe parametry akumulatora, na które koniecznie trzeba zwracać uwagę podczas zakupów? Najważniejszą sprawą podczas kupowania tego akcesorium samochodowego jest zwrócenie uwagi na to, do jakiego typu pojazdu jest on przeznaczony. Wynika z tego nie tylko jego fizyczny rozmiar, lecz przede wszystkim napięcie, które generuje. W przypadku aut osobowych jest to około 12 V, lecz jeśli wybierze się model do aut ciężarowych, otrzyma się na wyjściu baterii 24 V, co oczywiście będzie wartością nieodpowiednią dla samochodu osobowego.

Kolejną niezwykle ważną sprawą i pomocą w rozwiązaniu zagadki, jaki akumulator do samochodu wybrać, jest jego pojemność. Wartość ta oznacza, jak dużą dawkę energii jest on w stanie w sobie zmagazynować. Parametr ten jest szczególnie ważny w przypadku silników diesla, które do rozruchu potrzebują o wiele więcej energii niż silniki benzynowe. Co jednak bardzo ważne, nie zawsze wybranie bardzo dużej pojemności jest wskazane. Po pierwsze taki model będzie fizycznie większy, więc może nie pasować do wnęki akumulatorowej w aucie. Po drugie jednak alternator samochodu, który cały czas ładuje akumulator, może być zbyt słaby do dużego modelu, a tym samym nie będzie w pełni ładować baterii, co spowoduje zmniejszenie jej pojemności. A nie da się ukryć, że będzie to olbrzymia strata pieniędzy, ponieważ im pojemność większa, tym droższy staje się akumulator. Z tego też powodu koniecznie trzeba dobierać pojemność do tego, co zaleca producent samochodu.

Ostatnim bardzo istotnym parametrem podczas szukania odpowiedzi na pytanie, jaki akumulator do samochodu wybrać, jest prąd rozruchowy danego modelu. Jest to wartość chwilowej energii otrzymywanej podczas rozruchu auta. Jedne silniki potrzebują jej więcej, a inne mniej — warto więc i w tym wypadku kierować się zaleceniami producenta auta.

Co, gdy akumulator zawiedzie?

Okresowe wymienianie akumulatora na nowy egzemplarz jest niezwykle ważne. Z biegiem lat jego pojemność spada, a także staje się on bardziej wrażliwy na spadki temperatur powietrza, co może doprowadzić go do utraty energii, czego objawem będzie rzecz jasna brak możliwości uruchomienia silnika samochodu. W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem jest power bank do rozruchu samochodu. Czym jest to urządzenie?

Urządzenie rozruchowe jump starter to specjalna przenośna bateria, która posiada zgromadzoną dawkę energii potrzebną do rozruchu samochodu. Po podłączeniu jej do instalacji elektrycznej auta silnik zaskoczy od razu, a następnie doładuje akumulator do stanu używalności. Jump starter jest zatem obowiązkowym wyposażeniem każdego kierowcy w czasie zimy, gdy ryzyko rozładowania akumulatora jest bardzo wysokie.

Zobacz także: Kamera cofania czy czujnik parkowania

Jaki akumulator do auta osobowego? Podsumowanie i wnioski

Jaki akumulator do auta będzie najlepszy? Znaczenie ma m.in. marka i model pojazdu, rodzaj paliwa (benzyna czy diesel na ropę), data produkcji i pojemność silnika  W razie wątpliwości, który wybrać do swojego auta, zachęcamy do kontaktu lub skorzystania z wielu dostępnych w internecie wyszukiwarek, idealnie dopasowujących odpowiedni akumulator do naszych potrzeb. Warto także mieć pod ręką zapasowy akumulator lub inne urządzenie, które pomoże odpalić silnik – np. powerbank rozruchowy, nazywany także jump starterem. Polecamy też na zimę nowość – łańcuchy zimowe uniwersalne.

Najnowsze wpisy

Nasze produkty

Blog Primado – sprawdź, co nowego