Na co zwrócić uwagę przy wyborze plecaka turystycznego?

Podróżnicy potrzebować będą z pewnością czegoś, do czego włożą swój bagaż podręczny. Możliwości jest obecnie sporo, ale najbardziej praktyczne okazują się być plecaki turystyczne. Szeroki wachlarz wyboru sprawia, że można bez problemu dobrać dla siebie najbardziej optymalne rozwiązanie. Jest kilka istotnych kwestii, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze plecaka turystycznego. Zanim jednak przejdziemy do przeglądania ofert, należy dokładnie sprecyzować swoje rzeczywiste potrzeby, oczekiwania, preferencje i możliwości.

Co ma największe znaczenie przy wyborze plecaka turystycznego?

Decydując się na zakup plecaka turystycznego, należy mieć na uwadze kilka istotnych elementów. Chodzi tutaj o

  • pojemność plecaka,
  • system nośny,
  • stelaż,
  • kieszonki,
  • paski,
  • przegródki,
  • wentylację pleców,
  • materiał.

Pojemność plecaka należy dobrać w oparciu o to, gdzie i na jak długo się jedzie, ile chcemy bagażu ze sobą zabrać. Na jednodniowe wycieczki za miasto wystarczy mały plecak do 30 litrów. Może, ale nie musi mieć stelaża i usztywnień, chociaż są dostępne nawet modele z pasem biodrowym. Uniwersalne plecaki turystyczne to te średnie, czyli o pojemności od 30 do 50 litrów. Sprawdzą się na wyjazd paro- czy kilkudniowy. Jeśli nie musimy zabrać ze sobą większej ilości sprzętu, opcja ta będzie wystarczająca. Na dłuższe wyprawy należy wyposażyć się w duży plecak, powyżej 50 litrów, a nawet plecak 80 litrów. Należy zwrócić uwagę na to, aby posiadał solidny pas biodrowy, porządny system nośny.

Jeśli chodzi o system nośny plecaka turystycznego, to kluczowe są solidne i wygodne szelki z możliwością swobodnego regulowania ich. Podobnie jest z pasami biodrowymi. Większą stabilność zapewnia obecność pasa piersiowego. W plecakach turystycznych przydaje się jak najwięcej kieszonek, szczególnie tych znajdujących się w zasięgu ręki do przechowywania najważniejszych i cennych rzeczy. Plecak powinien być wykonany z dobrej jakości, solidnego materiału, ze wzmocnionym spodem. Na plecach mile widziane jest siatkowane i panelowe obicie, co zapewnia odpowiednią wentylację.

Plecak ze stelażem, trekkingowy czy w góry?

Zaletą plecaków ze stelażem jest to, że ciężar rozkładany jest równomiernie na plecach. Są to typowe plecaki turystyczne, które można zabrać ze sobą także w góry, na wczasy, w podróż samochodem. Tego typu plecaki są pojemne i mają dobrze zorganizowaną przestrzeń. Plecak trekkingowy jest uniwersalny – można go zabrać na wycieczkę za miasto, w góry czy nawet do szkoły. Jest mniej sztywny i wygodny od modeli ze stelażem, co jest istotne podczas długich wycieczek. W przypadku pobytu w górach z noclegiem warto wybrać plecak wyprawowy o większej pojemności. Do zdobywania górskich szczytów przyda się z kolei specjalny plecak wspinaczkowy o bardzo lekkiej konstrukcji.

Plecak turystyczny jako bagaż podręczny, czyli odpowiedni model podczas podróżowania

Plecak turystyczny należy wybierać zgodnie z jego przeznaczeniem. Inny potrzebny będzie na wyprawę w góry, na miejską wycieczkę, do biegania, na rower, na sprzęt wodny. Może też posłużyć jako bagaż podręczny i wówczas posłuży jako typowy plecak turystyczny do samolotu. Plecaki mogą być alternatywą dla klasycznych walizek. Dla wielu osób jest to dużo praktyczniejsze rozwiązanie. Sprawdzi się ono podczas podroży samochodowej, lotniczej i środkami komunikacji miejskiej. Tego typu plecaki są pojemne i funkcjonalne, posiadają wiele ukrytych przegródek, w których można bezpiecznie schować swoje dokumentny i portfel. Jeśli cenimy sobie mobilność, można wybrać plecak turystyczny na kółkach. Idealne nadaje się do podroży zarówno miejskiej, jak i biznesowej.

Jak spakować plecak turystyczny?

Jeśli mamy już kupiony plecak turystyczny, pojawia się pytanie, jak sprytne wykorzystać do maksimum jego możliwości. Pakowanie plecaka na wyjazd jest nie lada wyzwaniem. Zanim nabierzemy wprawy, minie trochę czasu, gdyż wymaga to dłuższej praktyki. Bardzo ważne jest to, aby kierować się minimalizmem. Trzeba nauczyć się priorytetyzowania i rezygnowania ze zbędnych rzeczy. Warto zapakować plecak ta aby zabezpieczyć się przed kradzieżą. Na samo dno należy włożyć śpiwór, koszulki, spodnie, bieliznę. Potem przychodzi czas na prowiant, sprzęt, mapę – wszystko, co będzie wyciągane parę razy dziennie. Zasada jest taka, aby najcięższe rzeczy wkładać jak najbliżej pleców.

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć