Rower na długie trasy - jaki wybrać?

Długi, wymagające trasy, przemierzane jednośladem, mogą okazać się niesamowitą przygodą i doskonałą okazją, aby popracować nad swoją sylwetką. Kluczem do sukcesu przy tego typu przejażdżkach jest przede wszystkim to, aby postawić na odpowiedni rower na długie trasy, który nie zawiedzie w najmniej spodziewanym momencie. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo na co zwrócić uwagę wybierając rower na takie dystanse.

Jaki rower na długie trasy wybrać?

Rower na długie trasy dla każdego oznacza coś innego - dla wytrawnego kolarza, który przemierza w roku setki kilometrów będzie to inna propozycja niż osoby, która jeździ na weekendowe wypady za miasto jednośladem, pokonując wówczas maksymalnie 10-20 kilometrów. 

Z praktycznego punktu widzenia niemal każdy rower nadaje się do tego, aby wybrać się z nim na dłuższe trasy. Warto jednak postawić na odpowiedni model, dzięki któremu jazda będzie bardziej komfortowa. Uważać należy jedynie na klasyczne kolarzówki, które nie posiadają specjalnych otworów do montowania bagażnika. Identycznie wygląda także sytuacja z pełni zawieszonymi jednośladami. Godny uwagi jest przede wszystkim rower górski, do którego można zamocować pojemne torby bikepackingowe. Warto też przejrzeć ofertę rowerów na długie trasy, które są gdzieś pomiędzy modelami do jeżdżenia z wyprostowanymi plecami na rowerze miejskim a mocno pochyloną pozycją na rowerze szosowym - np. endurance lub gravelowe. 

Moda na rowery trekkingowe

Na dłuższe wyprawy rowerowe doskonale nadają się rowery trekkingowe, które już fabrycznie przystosowane są do montażu sakw. Ciekawą propozycją mogą okazać się także rowery typu fitness albo popularne crossy. W tych konkretnym modelach warto zadbać o to, aby przykręcić do nich porządny bagażnik, dodać oświetlenie i solidne błotniki.

Jakimi cechami charakteryzuje się dobry rower na długie trasy?

Jeżeli chodzi o ramę roweru na długie trasy, to powinna być ona wykonana z wysokiej jakości aluminium albo ze stali nierdzewnej. Jeżeli podróż będzie głównie po asfaltowej drodze, to niepotrzebne są specjalne amortyzatory. W ten sposób można nieco obniżyć wagę roweru. Dobre rowery na dłuższe trasy powinny charakteryzować się przede wszystkim prostotą i minimalizmem. Podczas wyprawy rowerowej przydać mogą się także odpowiednie opony rowerowe - najlepszym wyborem są koła 26 i 28 calowe (więcej o rozmiarach opon rowerowych można przeczytać w innym wpisie blogowym, zachęcamy też do lektury tekstu rozmiar kół rowerowych a wzrost). 

Hamulce i napęd w rowerze na długie trasy

Aby wyprawa rowerowa była bezpieczna warto zadbać także o porządne hamulce. Najlepszym wyborem są hamulce typu v-brake. Ich największym atutem jest prosta konstrukcja, dzięki czemu ogranicza się ryzyko ich awarii. Specjalne linki i klocki można kupić praktycznie w każdym sklepie rowerowym. Problemy mogą z kolei pojawić się w sytuacji, kiedy trzeba będzie kupić tarcze hydrauliczne. Jeżeli chodzi o napęd, to istnieje praktycznie taka sama zasada. W rowerach trekkingowych najczęściej spotkać można się z konfiguracją 3x10. Napęd tego typu zapewnia spory zakres przełożeń. Części zamienne do tego typu napędu są łatwo dostępne w odróżnieniu do napędu typu 1x12.

Opony w rowerze na długie trasy

Wybierając rower na długie trasy, warto postawić na model z oponami, które charakteryzują się dużą odpornością na przebicia. Dzięki szerszemu ogumieniu można zyskać zdecydowanie większy komfort jazdy. Osoby, które planują wyprawę rowerową głównie po drogach mieszanych, powinny rozejrzeć się za oponami semi-slicki. Modele tego typu jak powszechnie wiadomo nie mają bieżnika, dlatego też opory toczenia są dość niskie. 

Kierownica w rowerze na długie trasy

Mało osób zdaje sobie sprawę także z tego, aby zwrócić uwagę również na kierownicę, która wbrew pozorom odgrywa bardzo ważną rolę. Najlepszym wyborem są kierownice, które umożliwią przyjęcie podczas jazdy kilku różnych pozycji. Dobrym pomysłem jest także rozejrzenie się za wygodnym siodełkiem. 

Wyposażenie dodatkowe w rowerze na długie trasy

Na samym końcu warto wspomnieć o tym, aby zadbać o odpowiednie akcesoria rowerowe i wyposażenie dodatkowe, które może okazać się niesłychanie przydatne podczas wycieczki kilkudniowej. Przydać mogą się na przykład solidne błotniki zwłaszcza, że pogoda w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Nie można zapominać także o oświetleniu, które umożliwia bezpieczną jazdę po zmroku i poprawia widoczność na drodze. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć