Rower na długie trasy - jaki wybrać?

Długie trasy rowerowe mogą okazać się niesamowitą przygodą i doskonałą okazją, aby popracować nad swoją sylwetką. Kluczem do sukcesu przy tego typu przejażdżkach jest przede wszystkim to, aby postawić na odpowiedni rower, który nie zawiedzie w najmniej spodziewanym momencie. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo na co zwrócić uwagę wybierając rower na dłuższe dystanse.

Jaki rower na długie trasy wybrać?

Z praktycznego punktu widzenia każdy rower nadaje się do tego, aby wybrać się z nim na dłuższe trasy. Warto jednak postawić na odpowiedni model, dzięki któremu jazda będzie komfortowa. Uważać należy jedynie na klasyczne kolarzówki, które nie posiadają specjalnych otworów do montowania bagażnika. Identycznie wygląda także sytuacja z pełni zawieszonymi jednośladami. Godny uwagi jest przede wszystkim rower górski, do którego można zamocować pojemne torby bikepackingowe.

Moda na rowery trekkingowe

Na dłuższe wyprawy rowerowe doskonale nadają się rowery trekkingowe, które już fabrycznie przystosowane są do montażu sakw. Ciekawą propozycją mogą okazać się także rowery tupu fitness albo popularne crossy. W tych konkretnym modelach warto zadbać o to, aby przykręcić do nich porządny bagażnik, dodać oświetlenie i solidne błotniki.

Jakimi cechami charakteryzuje się dobry rower na długie trasy?

Jeżeli chodzi o ramę rowerową, to powinna być ona wykonana z wysokiej jakości aluminium albo ze stali nierdzewnej. Jeżeli podróż będzie głównie na asfaltowej drodze, to nie potrzebne są specjalne amortyzatory. W ten sposób można nieco obniżyć wagę roweru. Dobre rowery na dłuższe trasy powinny charakteryzować się przede wszystkim prostotą i minimalizmem. Podczas wyprawy rowerowej przydać mogą się także odpowiednie opony rowerowe. Najlepszym wyborem są koła 26 i 28 calowe.

Jakie hamulce i napęd?

Aby wyprawa rowerowa była bezpieczna warto zadbać także o porządne hamulce. Najlepszym wyborem są hamulce typu v-brake. Ich największym atutem jest prosta konstrukcja, dzięki czemu ogranicza się ryzyko ich awarii. Specjalne linki i klocki można kupić praktycznie w każdym sklepie rowerowym. Problemy mogą z kolei pojawić się w sytuacji, kiedy trzeba będzie kupić tarcze hydrauliczne. Jeżeli chodzi o napęd, to istnieje praktycznie taka sama zasada. W rowerach trekkingowych najczęściej spotkać można się z konfiguracją 3x10. Napęd tego typu zapewnia spory zakres przełożeń. Części zamienne do tego typu napędu są łatwo dostępne w odróżnieniu do napędu typu 1x12.

Cenne wskazówki?

Przy dłuższych trasach warto postawić na opony, które charakteryzują się dużą odpornością na przebicia. Dzięki szerszemu ogumieniu można zyskać zdecydowanie większy komfort jazdy. Osoby, które planują wyprawę rowerową główni na drogach mieszanych powinny rozejrzeć się za oponami semi-slicki. Modele tego typu jak powszechnie wiadomo nie mają bieżnika, dlatego też opory toczenia są dość niskie. Mało osób zdaje sobie sprawę także z tego, aby zwrócić uwagę również na kierownicę, która wbrew pozorom odgrywa bardzo ważną rolę. Najlepszym wyborem są kierownice, które umożliwią przyjęcie podczas jazdy kilku różnych pozycji. Dobrym pomysłem jest także rozejrzenie się za wygodnym siodełkiem. Na samym końcu warto wspomnieć o tym, aby zadbać o odpowiednie wyposażenie dodatkowe, które może okazać się niesłychanie przydatne podczas wycieczki kilku dniowej. Przydać mogą się na przykład solidne błotniki zwłaszcza, że pogoda w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Nie można zapominać także o oświetleniu, które umożliwia jazdę po zmroku.

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć