Ciekawe zabawy dla dzieci w domu

Dzieci uwielbiają się bawić, zwykle nie potrzeba im zbyt wiele do szczęścia, potrafią sporo sobie wyobrazić, mając do dyspozycji tylko proste przedmioty. Wszystko jednak z czasem się znudzi i potrzebne będą nowe bodźce, pomysły na dobrą zabawę. Nierzadko pociecha przychodzi do rodzica i mówi, że się nudzi. Pora zastanowić się nad tym, co zrobić w takiej sytuacji, bo włączanie bajki w telewizorze czy na laptopie lub gry w telefonie nie jest najlepszym pomysłem. Warto mieć na uwadze to, że dzieci najłatwiej uczą się poprzez zabawę. Z odpowiednio dobranej rozrywki można wobec tego uzyskać wiele wymiernych korzyści, wesprzeć rozwój podopiecznego.

Godne polecenia zabawy dla dzieci

Bardzo ważną kwestią jest spędzanie jak najwięcej czasu z dzieckiem, co sprzyja zacieśnianiu więzi, buduje głęboką relację opartą na miłości i zrozumieniu (sprawdź, jak aktywnie spędzać czas wolny z dzieckiem). Każda pociecha tego potrzebuje, chce być kochana i zauważona. Należy wobec tego poświęcać jej uwagę i oddawać się wspólnej zabawie. W każdym z nas nadal drzemie małe dziecko, które lubi się bawić. Nie trzeba wcale kupować jakiś wymyślnych zabawek ani gadżetów, wystarczą proste rozwiązania, dobrze znane ze swojego dzieciństwa.

Kto nie zna zabawy – zimno, ciepło, gorąco? Jest to klasyka, która zawsze się sprawdzi. Wystarczy ukryć gdzieś jakiś przedmiot, po czym naprowadzać poszukiwacza na właściwy trop, stopniując słowo – im bliżej skarbu, tym będzie cieplej. Z kolei im dalej, tym zimniej, wręcz mroźnie. Kolejną propozycją jest zabawa w chowanego. Można się w to bawić zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Najlepiej nadają się do tego oczywiście miejsca, gdzie nie brakuje trudnych do znalezienia kryjówek.

Sposobem na wspólne spędzenie czasu aktywnie będzie urządzenie konkursu tanecznego czy muzycznego, obowiązkowo z nagrodami, co zachęci pociechę do uczestnictwa. Można tańczyć do podkładu, ulubionych piosenek i melodii. W przypadku mniejszych dzieci większą frajdę sprawi występ przy użyciu instrumentów w postaci garnków. Innym rozwiązaniem będzie stworzenie domowego klubu fitness, co będzie połączeniem dobrej zabawy z aktywnością fizyczną. Wykonywanie przeróżnych ćwiczeń i wygibasów stanie się źródłem pożytecznej rozrywki.

Co jeszcze można zaproponować dziecku?

Uniwersalną rozrywką zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, będą kalambury. Zabawa polega na pokazywaniu gestami tego, co mamy na myśli (np. zwierzę, postać bajkowa, jakaś czynność). Sposobem na wspólne spędzenie czasu i nabycie nowych umiejętności jest gotowanie z dzieckiem. Najlepiej sprawdza się pieczenie ciastek, babeczek, robienie szaszłyków. Godna polecenia będzie też zabawa w doktora, która poszerzy wiedzę podopiecznego. Dodatkową zaletą jest zmniejszenie lęku przed wizytą lekarską.

Niezastąpioną rozrywką dla dziecka będzie wspólne czytanie, z czego płynie multum korzyści. Jet to najbardziej przystępna forma nauki. Czytanie wspiera prawidłowy rozwój psychiczny, intelektualny, społeczny, emocjonalny. Dodatkowo poszerza słownictwo, uczy języka. Niezawodne jest też budowanie z klocków przeróżnych konstrukcji, wież, fos. Taka zabawa zapewnia wszechstronny rozwój pociechy. Można pobawić się w teatr, przebierając i wcielając w różne role. Podobnie będzie z pokazem mody.

Dzieci lubią grę w klasy, ciuciubabkę, nadmuchiwanie balonów i pisanie po ich powierzchni. Świetną opcją będzie też wspólne malowanie. Ze starszym dzieckiem można wybrać się na ściankę wspinaczkową, a w domu zamontować drabinki. Ciekawym zajęciem okaże się rzucanie do celu małą piłką z coraz większej odległości. Świetną rozrywką jest pokonywanie na czas toru przeszkód zrobionego z różnych przedmiotów znajdujących się akurat pod ręką.

Bezpieczna zabawa dla najmłodszych

Jeśli chcemy nauczyć dziecka większej samodzielności, warto zdecydować się na kojec dziecięcy, dzięki czemu będziemy mogli zostawić je bezpiecznie – bez obaw o to, że coś mu się stanie. Wystarczy włożyć do kojca ulubione zabawki, aby pociecha mogła zająć się sama sobą, a rodzic zyskał trochę wolnego czasu. Można w tym czasie ugotować obiad, posprzątać, zdrzemnąć się, poczytać książkę. Zaletą kojca jest także to, że wspiera naukę samodzielnego wstawania i chodzenia. Najlepsze są modele z siatki, z miękką podłogą.

Ciekawe zabawy dla dzieci w domu

Najnowsze wpisy

Nasze produkty

Blog Primado – sprawdź, co nowego