Jak podlewać kwiaty, będąc na urlopie?

Jak podlać kwiaty, będąc na urlopie? Najprościej poprosić kogoś bliskiego o regularne wizyty w naszym domu na czas naszej nieobecności. Jeżeli jednak nie jest to możliwe, rozwiązaniem jest podlewanie kwiatów doniczkowych oraz podlewanie ogrodu automatyczne. Jak zadbać wtedy o właściwe nawodnienie kwiatów i roślin?

Jak podlewać kwiaty, gdy nie ma nas w domu?

Każda roślina ma swoje specjalne wymagania, dlatego trudno o jedną odpowiedź na pytanie, jak podlewać kwiaty, gdy nie ma nas w domu. Nawadnianie kwiatów podczas nieobecności powinno się dostosować do jej potrzeb. Kaktusy i sukulenty mają najmniejsze zapotrzebowanie na wodę, dlatego w ich przypadku podlewanie nie będzie nawet potrzebne. Sprawa komplikuje się, gdy w domu i w ogrodzie są kwiaty, które należy podlewać często i obficie. Częściej i obficiej należy nawadniać kwiaty w sezonie letnim, gdy powietrze jest suche, a temperatury bardzo wysokie.

W przypadku roślin ogrodowych można liczyć na deszcz. Wtedy, gdy konieczne jest podlewanie kwiatów w domu, nie wchodzi to już w grę. Również nie należy nalewać do doniczek zbyt dużej ilości wody „na zapas”, ponieważ może to spowodować gnicie ich  korzeni. Zatem podlewanie kwiatów podczas nieobecności w domu powinno odbywać się systematycznie i stopniowo. Na szczęście dzisiaj mamy do dyspozycji rozwiązania, dzięki którym można wtedy zadbać o swoje rośliny. Dodatkowo wcale nie wiąże się to z wysokimi wydatkami.

Jak podlać kwiaty na urlopie? Metoda automatyczna

Rośliny w domu wymagają regularnego podlewania. W związku z tym najlepiej sprawdzi się wtedy system nawadniania kwiatów, które można uzyskać zarówno dzięki prostym wynalazkom wykonanym z ogólnodostępnych materiałów, jak również zamówionych specjalnie w tym celu produktów do automatycznego nawadniania kwiatów. Inne, bardziej ekonomiczne rozwiązania, do kupienia już za kilka-kilkanaście złotych, to dozowniki do nawadniania i kule nawadniające.

nawadniacz kwiatów

Automatyczne podlewanie kwiatów w ogrodzie

W ogrodzie także można wykorzystać samoczynne podlewanie kwiatów. W tym przypadku podlewanie kwiatów podczas nieobecności w domu nie musi jednak oznaczać inwestycji w drogi system automatyki nawadniającej. Zatem, jak założyć automatyczne podlewanie ogrodu w niskiej cenie?

automatyczne podlewanie

Najlepszy wybór to specjalny sterownik – programator podlewania ogrodu, który podłączany jest uniwersalnym łączem do źródła wody i do węża ogrodowego. Wąż może prowadzić do zraszacza wahadłowego, który będzie równomiernie zraszał zieleń. Takie akcesoria – dostępne w kategorii Ogród – pozwalają na ustalenie wszystkich parametrów pracy – czasu, częstotliwości podlewania.

Największe zalety sterownika do nawadniania kwiatów

Urządzenie typu programator podlewania do nawadniania kwiatów ma szereg mocnych stron. Do najważniejszych z nich zaliczyć można:

– nie wymaga skomplikowanego podłączenia

– pozwala na indywidualne dopasowanie parametrów pracy

– pracuje bezobsługowo po ustawieniu parametrów

– do działania wymaga wyłącznie zwykłych baterii

– ma niską cenę

Czytaj również: jakie zabawki ogrodowe warto kupić dla dziecka?

Inne, domowe sposoby na podlewanie kwiatów na urlopie

Propozycje na ostatnią chwilę lub dla osób, które na podlewanie kwiatów na urlopie chcą wydać jak najmniej, to:

– przygotowanie kroplówki z butelki plastikowej

– zastosowanie kul nawadniających kwiaty

– przesadzenie roślin do doniczek samonawadniających

– dodanie do gleby w doniczce nawozu hydrożelowego

– ustawienie doniczek w wannie lub innym płaskim pojemniku z wodą

Jednym z najprostszych i najtańszych sposobów na podlewanie kwiatów doniczkowych na urlopie jest wykonanie kroplówki z butelki plastikowej. Nawodnienie taką automatyczną konewką przygotowuje się przez zamocowanie butelki z wodą do góry dnem w doniczce – w nakrętce należy wykonać małe otwory. Woda będzie wtedy sama sączyć się do gleby.

Bardziej dekoracyjne rozwiązanie to kupienie podlewaczek ozdobnych, na przykład w formie kuli. Im mają większą pojemność, tym podlewanie kwiatów podczas nieobecności będzie trwało dłużej.

W sklepach można znaleźć także doniczki samonawadniające. Dzięki specjalnej konstrukcji automatycznie dozują wodę, by roślina zawsze miała jej pod dostatkiem.

Innym sposobem jest wymieszanie gleby z hydrożelem, czyli specjalnym nawozem magazynującym i stopniowo oddającym wodę do gleby. Wtedy kwiatów nie trzeba podlewać tak często. Dodatkowo preparat poprawia strukturę gleby i wspiera wzrost roślin. Nawozy hydrożelowe można kupić w sklepach ogrodniczych.

Gdy kwiat stale wymaga dostępu do wody, można na czas nieobecności umieścić go w wannie lub w innym płaskim pojemniku napełnionym 1-2 cm wody. Wilgoć będzie dostawać się do rośliny przez otwory w dnie doniczki.

Jak podlewać kwiaty, będąc na urlopie?

Najnowsze wpisy

Nasze produkty

Blog Primado – sprawdź, co nowego