Zapewne większość z nas nie wyobraża sobie łazienki bez prysznica. Dla wielu jest to o wiele bardziej korzystne rozwiązanie niż wanna ze względu na czas i powierzchnię, jaką zajmuje. Mieszkania w blokach zazwyczaj nie są duże i ciężko je odpowiednio zaprojektować. Urządzenie łazienki tym bardziej nie należy do prostych zadań. Mała łazienka w bloku to ogromne wyzwanie dla amatora. Wykonanie takiego pomieszczenia zazwyczaj nie należy do niskich wydatków, więc lepiej przemyśleć wszystko kilka razy nim przejdziemy do realizacji. W tym artykule przybliżymy nieco ten temat i zainspirujemy do działania!
Funkcjonalne wnętrze małej łazienki w bloku
Często w internecie natkniemy się na mało korzystne rozwiązania tzw. patodeweloperki, gdzie łazienka nie może niestety pochwalić się swoją funkcjonalnością, a jedynie ośmieszyć. Pomieszczenie to powinno zostać w szczególności prawidłowo zaprojektowane, ze względu na rolę jaką pełni. Warto więc zaufać profesjonalistom, którzy mają doświadczenie w tym temacie i wiedzą, jakich błędów lepiej nie popełniać. Brak odpowiedniego zagospodarowania będzie nam przeszkadzał każdego dnia. Funkcjonalność to podstawa każdego wnętrza. Dobór poszczególnych elementów nie tylko powinien współgrać estetycznie ale i pasować pod względem jakości materiałów, które w danym miejscu będą pełnić wyznaczone role. Przykładowo bardzo mała łazienka wymaga dobrego projektu, inaczej będzie dla nas problemem, a przecież sąsiad nie użyczy nam swojej.
Bardzo mała łazienka w bloku – jak ją zaaranżować?
Aranżacja bardzo małej łazienki w bloku może być wyzwaniem, ale z odpowiednim podejściem można stworzyć funkcjonalne i atrakcyjne wnętrze. Oto kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc:
- Minimalizm i funkcjonalność: W małej łazience kluczowe jest ograniczenie ilości mebli i dodatków do minimum. Wybieraj tylko te elementy, które są naprawdę niezbędne. Meble i półki powinny być funkcjonalne i służyć do przechowywania nie tylko kosmetyków, ale także ręczników i innych akcesoriów.
- Kolorystyka: Jasne kolory optycznie powiększają przestrzeń. Wybierz więc jasne odcienie na ścianach, płytkach i meblach. Możesz także zastosować jasne lustra, które odbijają światło i tworzą wrażenie większej przestrzeni.
- Lustra: Duże lustro lub kilka mniejszych lusterek mogą sprawić, że łazienka wyda się większa i jaśniejsza. Dodatkowo lustro jest niezbędne do codziennej pielęgnacji.
- Płytki: Unikaj nadmiernie wzorzystych płytek, które mogą przytłoczyć małą przestrzeń. Lepiej wybrać jednolite lub delikatnie wzorzyste płytki, które stworzą spójny wystrój.
- Oświetlenie: Dobre oświetlenie jest kluczowe w małej łazience. Możesz rozważyć montaż punktów świetlnych sufitowych lub oświetlenie ledowe. Upewnij się, że jest wystarczająco jasne do wykonywania codziennych czynności, takich jak makijaż czy golenie.
- Drzwi i kabina prysznicowa: Jeśli to możliwe, rozważ zastąpienie tradycyjnych drzwi lub zasłony prysznicowej drzwiami przesuwnymi lub składanymi. To może zaoszczędzić cenną przestrzeń.
- Sufit: Jeśli masz możliwość, podwiesz sufit i zainstaluj wiszący sufitowy panel oświetleniowy. To pomoże wizualnie podnieść sufit i sprawi, że łazienka wyda się wyższa.
- Półki na ścianach: Zainstaluj półki na ścianach, aby zyskać dodatkową przestrzeń do przechowywania kosmetyków i innych drobiazgów. Półki nie tylko są funkcjonalne, ale także mogą stanowić dekoracyjny element łazienki.
- Zintegrowane rozwiązania: Rozważ zakup mebli i akcesoriów łazienkowych, które są zintegrowane lub dostosowane do rozmiaru i kształtu Twojej łazienki. Na rynku są dostępne specjalne rozwiązania projektowane specjalnie do małych przestrzeni.
- Porządek: Zachowuj porządek w łazience. Regularnie usuwaj niepotrzebne przedmioty i utrzymuj czystość. Im bardziej przestrzeń jest schludna, tym bardziej będzie wydawać się przestronna.
Pamiętaj, że aranżacja małej łazienki wymaga kreatywności i wykorzystania każdego centymetra przestrzeni. Ważne jest, aby dostosować rozwiązania do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji, a także dbać o praktyczność i funkcjonalność każdego elementu.
Mała łazienka w bloku z prysznicem – nasze inspiracje
Podczas projektowania, zawodowcy posługują się sprawdzonymi trikami, sztuczkami które pomagają zatuszować problematyczne kwestie. Mała łazienka w bloku z prysznicem to przede wszystkim problem z wystarczającą powierzchni. Możemy ją powiększyć za pomocą płytek łazienkowych. Duże i jednolite płytki sprawiają wrażenie ekskluzywnego pokoju kąpielowego. Warto podkreślić, że płytki te przeznaczone są do pomieszczeń o powierzchni minimum 5 metrów kwadratowych. Jednak mała łazienka w bloku z prysznicem nigdy nie jest aż tak mała, chyba że natkniemy się na prawdziwego patodewelopera.
Ekskluzywna łazienka w dzisiejszych czasach charakteryzuje się minimalizmem. Jest ponadczasowa i funkcjonalna. Małe pomieszczenie to idealne pole do popisu. Wystarczy dobrać odpowiednie odgrodzenie, baterie prysznicowe i cieszyć się efektem pracy. Wszystko to powinno komponować się w spójną i jednolitą całość. Wybór elementów w sklepach jest naprawdę szeroki i każdy znajdzie coś dla siebie.
Mała łazienka z prysznicem czy wanną – co zajmuje mniej miejsca?
Na pytanie to możemy znaleźć dwie odpowiedzi. Pod kątem powierzchni, oczywistym faktem jest to, że prysznic zajmie mniej miejsca. Jeżeli jednak mowa o objętości w przestrzeni, wanna może zająć jej mniej. Mała łazienka to jednak zdecydowanie ograniczenie pod względem powierzchni, jaką zajmuje. W tym przypadku prawdopodobnie musimy pożegnać się z planami wanny i postawić na prysznic. Zazwyczaj to zaledwie około 1 metra kwadratowego powierzchni, więc nie tak dużo.
Przeczytaj też inne podobne tematycznie wpisy na naszym blogu:
Najnowsze wpisy
Nasze produkty
Original price was: 2 799,00 zł.2 599,00 złCurrent price is: 2 599,00 zł.
ZOBACZ PRODUKT