Kamera cofania czy czujnik parkowania – co wybrać?

Nowoczesne technologie wykorzystywane są praktycznie w każdej branży i nie inaczej jest w przypadku motoryzacji. Jeszcze kilka lat temu podczas parkowania i cofania kierowcy mogli polegać jedynie na swoich umiejętnościach. W dzisiejszych czasach sytuacja wygląda nieco inaczej. Z roku na rok coraz więcej nowoczesnych aut wyposażonych jest w kamery cofania i czujniki parkowania. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, dlatego też warto dokładnie zapoznać się z nimi, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie dokonać wyboru. Niniejszy artykuł jest doskonałym wyborem dla tych kierowców, którzy stoją przed wyborem: czujniki parkowania czy kamera cofania? Podpowiadamy, na które rozwiązanie postawić.

Kamera cofania – jakie ma zalety i wady?

Największą zaletą nowoczesnych kamer cofania jest przede wszystkim to, że wbrew pozorom są to bardzo tanie akcesoria samochodowe. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że niemal każdy kierowca może pozwolić sobie na zakup profesjonalnej kamery cofania. Opisując największe zalety warto wspomnieć także o prostym montażu. Kamera cofania podłączenie zajmuje kilka minut i z zadaniem tym poradzi sobie każdy kierowca. Tego typu dodatek jest doskonałym wyborem przede wszystkim dla tych osób, które mają mniejszy lub większy problem z parkowaniem. Niestety w większych miastach bardzo trudno jest znaleźć wolne miejsce do zaparkowania, dlatego też w niektórych sytuacjach kamera cofania na lusterko może okazać się naprawdę bardzo pomocna.

Jaką kamerę cofania wybrać?

Od tego, jaką kamerę cofania wybrać, w dużej mierze zależy, jakim budżetem dysponujemy. Na rynku akcesoriów samochodowych i gadżetów dla kierowców można znaleźć propozycje z przeróżnych półek cenowych. Inny, istotny aspekt, jaką kamerę cofania wybrać, by być usatysfakcjonowanym z zakupu, to szeroki obraz widzenia oraz wysoka jakość obrazu. Warto wybrać model odporny na wahania temperatur oraz wodoodporny. Najłatwiejsze w montażu są oczywiście propozycje bezprzewodowe. v

Jeżeli chodzi o kamery cofania, to na rynku można znaleźć modele uniwersalne, które pasować będą do praktycznie każdego auta, jak i również modele dedykowane, które jak sama nazwa wskazuje wyprodukowane są pod konkretną markę auta. Uniwersalna kamera cofania z czujnikami jest tańszym rozwiązaniem, ale niestety w wielu przypadkach niezbędne jest wiercenie w karoserii. Droższym rozwiązaniem są oczywiście dedykowane kamery cofania, ale dzięki nim można uniknąć wiercenia. Kamery tego typu bardzo często umieszczane są w trzeciej lampie STOP albo w klamce bagażnika. Dla wielu kierowców ciekawym rozwiązaniem może okazać się także lusterko kamera cofania. Jest to bardzo ciekawa alternatywa dla tradycyjnych kamer cofania. Jak sama nazwa wskazuje obraz z kamery cofania wyświetlany jest automatycznie na lusterku wewnątrz samochodu. Godne polecenia są przede wszystkim te kamery, które wyposażone są w parking monitor. Program ten automatycznie uruchomi nagrywanie kamery, gdy dojdzie do aktu wandalizmu albo parkingowej stłuczki.

kamera cofania

Czujniki parkowania – co warto o nich wiedzieć?

Jeżeli chodzi o czujniki parkowania, to w nowszych autach są one praktycznie standardem. Fabrycznie nowe samochody mają zamontowane niezawodne czujniki parkowania nie tylko z przodu, ale również z tyłu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby dokupić czujniki parkowania do aut, które ich nie posiadają. W dużej mierze to właśnie akcesoria samochodowe pozwalają na uniknięcie wielu nieprzyjemnych otarć i kolizji przy parkowaniu i nie tylko. Mechanizm działania czujników cofania opiera się na sensorach, które reagują na fale ultradźwiękowe odbijające się automatycznie od pobliskich przeszkód. Natężenie charakterystycznego dźwięków stopniowo zwiększa się, gdy nasze auto zbliżać będzie się do przeszkody.

Jakie czujniki parkowania wybrać?

Najpopularniejsze i najchętniej wybierane czujniki parkowania to modele, które są montowane w tylnym zderzaku. Monitorują one przestrzeń za samochodem przy każdym włączeniu wstecznego biegu. Tak samo jak kamery cofania, również tutaj wybór produktów jest ogromny i można znaleźć coś, by zmieścić się w zaplanowanym na zakup takiego gadżetu budżecie. Inne popularne rodzaje czujników parkowania to ultradźwiękowe czujniki z przodu i tyłu. Istnieje też sprytne i funkcjonalne 2w1, czyli czujniki z kamerą parkowania.

Czujniki parkowania czy kamera cofania? Podsumowanie

Wybór konkretnego rozwiązania w dużej mierze zależy od indywidualnych preferencji każdego kierowcy. Pamiętać należy jednak o tym, że czujniki parkowania spełniać będą swoje podstawowe zadania nawet wtedy, gdy będą zabrudzone. Porządne czujniki działać będą zarówno w dzień, jak i w nocy przy każdych warunkach atmosferycznych. Niestety problemy mogą pojawić się w przypadku kamery cofania. Jak łatwo się domyślić przy niekorzystnej pogodzie pomoc kamery, może być naprawdę mało użyteczna. Warto to przemyśleć planując długą podróż autem. Warto też dodać, że większość czujników parkowania działa, powiadamiając kierowcę akustycznie – dzięki temu nie musi on zerkać na ekran kamery i nie rozprasza się w czasie jazdy.

Na rynku istnieje wiele ciekawych możliwości, jeśli chodzi akcesoria do samochodów. Wybierając się w podróż samochodem warto również zainwestować w lokalizator GPS, specjalny bagażnik dachowy czy akumulator (o tym, jaki akumulator do samochodu wybrać, pisaliśmy już na naszym blogu). Z kolei dla fanów ekstremalnej jazdy polecamy trapy offroad.

Kamera cofania czy czujnik parkowania - co wybrać?

Najnowsze wpisy

Nasze produkty

Blog Primado – sprawdź, co nowego