Jaki rower dla dziecka wybrać?

Warto przyzwyczajać malucha do różnych aktywności fizycznych od najmłodszych lat. Wśród tego rodzaju zajęć wskazać można również jazdę na rowerze. Choć, oczywiście, dziecko w początkowym etapie nie będzie potrafiło jeździć samo – nauczy się tego zdecydowanie szybciej, gdy w okresie wczesnego dzieciństwa również będzie jeździć na takim urządzeniu.

Rowerek zamiast wózka

Między innymi z wyżej wskazanych powodów, dobrym pomysłem jest zakup rowerka trójkołowego, pchanego przez rodziców. Tego rodzaju sprzęt może być użytkowany już od momentu, kiedy dziecko stabilnie samo siedzi – pod warunkiem wyboru odpowiedniego modelu, dlatego nauka jazdy w takim przypadku będzie znacznie ułatwiona (więcej o tym, jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze, w innym wpisie blogowym).

W ten sposób maluszek przyzwyczaja się do jazdy na rowerze (nawet jeśli jest tylko biernym uczestnikiem), a także uczy się niejako panowania nad ciałem podczas jazdy. Bowiem nawet modele dla najmłodszych wymagają od dziecka nieco stabilności podczas jazdy – szczególnie na nierównych chodnikach.

Dla rodzica możliwość zamiany wózka na rowerek (choćby okazjonalna) jest urozmaiceniem. Może stanowić też ułatwienie, bowiem niektóre wózki spacerowe są dość ciężkie. Jak najlepiej dopasować rowerek dziecięcy?

Dobra amortyzacja

Jedną z cech, jaką powinien posiadać dobry rowerek dziecięcy, jest odpowiednia amortyzacja – szczególnie jeśli planujemy wsadzać do środka małe dziecko. W takiej sytuacji należy podejść do tematu ze szczególną dbałością, aby nie uszkodzić małego kręgosłupa.

Pompowane opony również są dobrym rozwiązaniem choć opcjonalnym. Jeśli planujemy jeździć po równej nawierzchni – dobrej jakości kółka piankowe będą w zupełności wystarczające. W połączeniu z amortyzacją, pozwolą na uzyskanie optymalnych warunków jazdy dla dziecka.

Dobre umiejscowienie pedałów

Rower dziecięcy, który w początkowym okresie ma być użytkowany jako swego rodzaju “wózek”, by później przekształcić się w samodzielny rowerek – musi mieć dobrze osadzony pedały. Część modeli dostępnych na rynku jest wyposażona w pedały znajdujące się zbyt daleko od stópek dziecka.

Przed rozpoczęciem samodzielnej jazdy – warto zapewnić dziecku wygodną pozycję. Swobodnie zwisające nóżki, bez żadnego podparcia, po jakimś czasie zaczynają drętwieć, co powoduje niezadowolenie malucha. Dlatego też warto, aby – oprócz pedałów – rowerek był wyposażony również w dobrej jakości podstawki na nóżki. W ten sposób maluch zachowa dużą wygodę i będzie z radością oglądał roztaczający się wokół niego świat. Gwarantujemy, że perspektywa oraz widoczność w rowerku jest zupełnie inna niż w wózku spacerowym. W związku z tym – nawet maluchy, które nie przepadają za jazdą wózkiem, rowerem z pewnością chętnie pojeżdżą.

Bezpieczeństwo

Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, wybierając rower dla dziecka, są dobrej jakości zabezpieczenia. W rowerku trójkołowym z uchwytem dla rodziców maluch początkowo będzie jeździł w asyście rodzica. Dobrze jest mieć pewność, że dziecko nie wyleci z niego podczas jazdy – stąd konieczność montażu trzy- lub pięciopunktowych pasów chroniących malucha przed upadkiem.

Świetnym rozwiązaniem są również specjalne barierki, umiejscowione po bokach dziecka. Dzięki nim, dziecko jest odpowiednio chronione, a przy okazji – może się podeprzeć.

Wygodny uchwyt

Nie można zapominać również o rodzicu, prowadzącym rowerek. Dla niego – w produkcie powinien znajdować się komfortowy (najlepiej obity) uchwyt, pozwalający na swobodne sterowanie rowerkiem. W sieci znajdziesz wiele użytecznych akcesoriów dla małych i większych dzieci.

Pod tym względem duże znaczenie ma również masa roweru. Dobrze, by nie był zbyt ciężki – stanie się on bowiem problematyczny nie tylko dla rodzica, ale również – w późniejszym okresie – dla dziecka.

Możliwość demontażu

W początkowym okresie swej jazdy, maluch z pewnością będzie przemieszczał się w asyście rodzica. Jednak gdy zapragnie spróbować swych sił w samodzielnej jeździe, warto by niektóre elementy posiadały możliwość ich demontażu.

Nie można również zapominać o kolorystyce. Każde dziecko (a także jego rodzic) mają własne preferencje w tym zakresie. Warto dopasować wersję kolorystyczną do upodobań – w ten sposób jazda będzie dużo przyjemniejsza.

Powodzenia w dokonywaniu wyboru!

Jaki rower dla dziecka wybrać?

Najnowsze wpisy

Nasze produkty

Blog Primado – sprawdź, co nowego