Oświetlenie na placu budowy

Na placu budowy należy zadbać nie tylko o komfort pracy poszczególnych pracowników, ale również należy zadbać o ich bezpieczeństwo. Przy robotach budowlanych niezbędne jest odpowiednie oświetlenie placu budowy.

Dlaczego warto?

Profesjonalne oświetlenie na budowę zapewnia komfort widzenia i co najważniejsze znacząco wpływa na większą wydajność pracy. Aby wybrać niezawodne oświetlenie budowlane należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów. Mowa tutaj nie tylko o rozkładzie luminacji i natężeniu oświetlenia, ale również o samym kierunku padania światła albo o zmienności światła, czyli o jej poziomie i barwie. Kolejnymi parametrami, na które warto zwrócić uwagę jest olśnienie oraz migotanie. Tylko dzięki odpowiedniemu oświetleniu, bez problemu można wykonywać prace budowlane, gdy światło dzienne będzie niewystarczające. Profesjonalne oświetlenie placu budowy lampy nie powodują olśnienia wzroku i dzięki nim nie ma problemu z wydłużonymi cieniami.

Jaka barwa jest dobrym wyborem?

Większość osób wybierając oświetlenie na budowę nie zwraca szczególnej uwagi na emitowaną barwę światła, co jest oczywiście dużym błędem. Pamiętać należy o tym, że oświetlenie budowlane wpływa na jakość postrzegania naturalnych kolorów. Barwa światła najprościej rzecz mówiąc to nic innego jak temperatura barwowa, która wyrażana jest w Kelwinach. Z praktycznego punktu widzenia im wyższa wartość, tym oczywiście emitowane światło jest chłodniejsze. Naturalne światło ma temperaturę barwową 4500K. Na placu budowy doskonale sprawdzi się światło o barwie neutralnej albo chłodnej. W dużej mierze to właśnie dzięki takiemu oświetleniu będzie można lepiej się skupić. Dzięki neutralnej barwie światło nie przekłamywać będzie rzeczywistej kolorystyki poszczególnych przedmiotów. Ma to olbrzymie znaczenie na przykład podczas malowania.

Oświetlenie LED na placu budowy

W ostatnim czasie jest bardzo duży boom na oświetlenie LED, które może pochwalić się dużą sprawnością i niskie zużycie energii elektrycznej. Oryginalne żarówki LED od renomowanego producenta, mogą pochwalić się żywotnością na poziomie do 100 000 godzin. Jeżeli chodzi o kwestie bezpieczeństwa to warto wspomnieć o tym, że lampy halogenowe LED nie wymagają wysokiego napięcia zasilania. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że nie ma ryzyka przypadkowego porażenia.

Nowoczesne lampy metalohalogenkowe

Na placu budowy doskonale sprawdzą się nowoczesne lampy metalohalogenkowe. Mowa tutaj oczywiście o niezawodnych lampach, które składają się z ceramicznego albo kwarcowego jarznika oraz bańki szklanej. Wielu producentów stosuje także dodatkowe powłoki rozpraszające światło, które zatrzymują promienie UV. Lampy metalohalogenkowe wyróżniają się bardzo wysoką żywotnością i idealnym oddaniem barw. Do kluczowych zalet należy zaliczyć doskonałą wydajność świetlną. W dużej mierze to właśnie dzięki takim właściwością, lampy metalohalogenkowe są wykorzystywane nie tylko na placach budowy, ale również na stadionach albo billboardach.

Zobacz więcej w kategorii firma oraz wyposażenie do domu

Wytrzymałe oświetlenie placu budowy dla wymagających

Podczas doświetlania placu budowy można skorzystać z pomocy specjalnych balonów oświetleniowych albo masztów oświetleniowych. Godne polecenia są przede wszystkim balony z wbudowaną lampą metalohalogenkową o mocy 1000 W i strumieniu 80 000 lumenów. Tego typu balony są w stanie oświetlić nawet 350 m2. Sporą zaletą oświetlenia tego typu jest także to, że ich rozstawienie jest bardzo proste i szybkie. Na samym końcu warto wspomnieć o praktycznych lampach z wbudowanym czujnikiem ruchu, które uruchamiane będą tylko wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba.

Zobacz także: Jak podlewać kwiaty będąc na urlopie?

Oświetlenie na placu budowy

Najnowsze wpisy

Nasze produkty

Blog Primado – sprawdź, co nowego